Čínska ekonomika mala tento rok poháňať tretinu globálneho hospodárskeho rastu. Jej dramatické spomalenie v posledných mesiacoch spôsobuje rozruch na celom svete, informuje Bloomberg. Čínsky dovoz všetkého, od stavebných materiálov po elektroniku, klesá. Spoločnosť Caterpillar tvrdí, že dopyt po strojoch používaných na staveniskách je horší, než sa pôvodne predpokladalo. Americký prezident Joe Biden označil ekonomické problémy za „časovanú bombu“.
Globálni investori už stiahli z čínskych akciových trhov viac ako desať miliárd dolárov. Goldman Sachs Group a Morgan Stanley znížili svoje ciele pre čínske akcie. Hrozí, že spomalenie Číny ovplyvní globálne ceny ropy.
Deflácia v krajine spôsobuje, že ceny tovarov dovážaných do celého sveta klesajú. To je výhoda pre krajiny ako USA a Spojené kráľovstvo, ktoré stále bojujú s vysokou infláciou. Niektoré rozvíjajúce sa trhy, ako je India, vidia príležitosť v tom, že prilákajú zahraničné investície, ktoré opúšťajú Čínu.
Dlhodobé spomalenie druhej najväčšej ekonomiky však zvyšku sveta skôr uškodí, než pomôže. Analýza Medzinárodného menového fondu ukazuje, že ak tempo rastu Číny stúpne o jeden percentuálny bod, globálna expanzia sa zvýši približne o 0,3 percentuálneho bodu. V prípade poklesu je to smerom nadol.
Čínska deflácia „nie je taká zlá vec“ pre globálnu ekonomiku, povedal hlavný globálny stratég BCA Research Peter Berezin. „Ak však zvyšok sveta, USA a Európa, upadne do recesie a Čína zostane slabá, potom by to bol problém nielen pre Čínu, ale pre celú globálnu ekonomiku,“ dodal P. Berezin.
Bloomberg prináša pohľad na to, čo spomalenie Číny spôsobuje naprieč ekonomikami a finančnými trhmi.
Obchodný prepad
Mnohé krajiny, najmä tie v Ázii, považujú Čínu za svoj najväčší exportný trh pre všetko od elektronických súčiastok a potravín až po kovy a energiu. Hodnota čínskeho dovozu klesala po deväť z posledných desiatich mesiacov, keďže dopyt ustupuje z rekordných maxím stanovených počas pandémie. Hodnota zásielok z Afriky, Ázie a Severnej Ameriky bola v júli nižšia ako pred rokom.
Najviac zasiahnutá bola Afrika a Ázia, kde hodnota dovozu klesla za prvých sedem mesiacov tohto roka o viac ako 14 percent. Čiastočne je to spôsobené poklesom dopytu po elektronických súčiastkach z Južnej Kórey a Taiwanu, zatiaľ čo klesajúce ceny komodít, ako sú fosílne palivá, takisto zasahujú do hodnoty tovaru dodávaného do Číny.
Deflačný tlak
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?