Dánska lodná spoločnosť Maersk v piatok oznámila, že až do odvolania pozastavuje všetky plavby cez Červené more. Toto rozhodnutie prišlo po sérii raketových útokov na jej lode, ktoré prichádzali zo severného Jemenu a sú pripisované tamojším húsíjským povstalcom podporovaným Iránom.
Podľa agentúry AFP pozastavenie všetkej kontajnerovej dopravy v Červenom mori v piatok oznámila aj nemecká dopravná spoločnosť Hapag-Lloyd. Jej rozhodnutie platí do 18. decembra a dôvodom preň je tiež útok jemenských povstalcov na jedno z plavidiel spoločnosti Hapag-Lloyd. Húsíovia pred časom deklarovali svoju podporu palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas a varovali, že budú útočiť na lode, ktoré smerujú do izraelských vôd a prístavov.
Červené more je pritom jednou z najdôležitejších trás na svete pre prepravu ropy a paliva. „Nedávne útoky na komerčné plavidlá v tejto oblasti sú alarmujúce a predstavujú významnú hrozbu pre bezpečnosť námorníkov," uviedla spoločnosť Maersk vo vyhlásení, ktoré získala aj britská stanica BBC. Firma objasnila, že po posledných incidentoch zo štvrtka a piatka nariadila posádkam všetkých svojich plavidiel v oblasti, ktoré by sa mali plaviť cez úžinu Báb al-Mandab, aby až do odvolania pozastavili svoju plavbu.
Prieliv Báb al-Mandab je dôležitou dopravnou cestou, ktorou (okrem Suezského prieplavu) musia preplávať všetky lode na trase medzi Stredozemným morom a Indickým oceánom. V prípade, že sa lode Suezskému prieplavu vyhnú, sú nútené absolvovať oveľa dlhšie trasy, napríklad okolo južnej Afriky.
Báb al-Mandab leží medzi Jemenom na Arabskom polostrove a Džibutskom a Eritreou na africkom pobreží. Je široký 32 kilometrov a je známy tým, že plavba cezeň je pomerne nebezpečná. Ročne sa ním preplaví asi 17-tisíc lodí s komoditami predstavujúcimi asi desať percent svetového obchodu.