Spoločnosti po celom svete by mohli za tento rok vyplatiť na dividendách rekordných 1,64 bilióna dolárov, keď v samotnom druhom štvrťroku objem vyplatených dividend stúpol o viac ako šesť percent.
Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na správu investičnej firmy Janus Henderson, podľa ktorej v druhom štvrťroku 88 percent firiem buď zvýšilo dividendu, alebo ju ponechalo na rovnakej úrovni.
Banky prispeli k zvýšeniu dividend až polovicou
Najrýchlejšie rástli vo kvartáli dividendy v Európe, kde mnoho krajín, ako Taliansko a Španielsko, zaviedlo alebo sa chystá zaviesť mimoriadnu daň z vysokých ziskov bánk a energetických spoločností.
V Británii sa však výplaty dividend znížili, pretože tunajšie ropné a plynárenské firmy zaznamenali skokový rast výplaty po tom, ako ruská invázia na Ukrajinu spôsobila zvýšenie cien komodít.
Vysoký rast úrokových sadzieb po celom svete znamenal, že banky prispeli k zvýšeniu dividend po celom svete polovicou. V samotnej Európe potom štvrtinou.
„Očakávame, že rast dividend bude pokračovať,“ uviedol analytik firmy Janus Henderson Ben Lofthouse. Dodal, že pohonom rastu po zvyšok roka bude bankový sektor, a to napriek slabšiemu ekonomickému prostrediu.
Rozdielna situácia v USA a v Ázii
V USA rast dividend už šiesty kvartál po sebe spomalil. Aj tak je ale situácia v USA priaznivá. Janus Henderson uvádza, že 98 percent sledovaných amerických spoločností buď výplaty zvýšilo, alebo ich udržalo na rovnakej úrovni, čo je výrazne nad celosvetovým priemerom. K rastu pomohli najmä zdravotnícke a realitné spoločnosti.
Naopak najväčšie zníženie dividend zaznamenali výrobca čipov Intel kvôli poklesu tržieb a firma Blackstone, ktorej prudko klesol zisk.
V Ázii je situácia zmiešaná. V Japonsku viac ako polovica firiem zvýšila dividendu o najmenej desať percent, na čele s automobilkou Toyota. V Číne však väčšina firiem výplatu dividendy znížila.