Spoločnosť totižto dospela k záveru, že plány premiérky Liz Trussovej na zníženie daní môžu spôsobiť ďalší rast dlhu.
Minister financií Spojeného kráľovstva Kwasi Kwarteng oznámil 23. septembra trvalé a nefinancované zníženie daní v hodnote približne 45 miliárd libier (približne 50 miliárd eur), ako aj nákladné dočasné dotácie na účty za energie pre domácnosti a podniky, čo spôsobilo prudký pokles libry a dlhopisových trhov.
Hoci sa libra odvtedy zotavila, Bank of England bola v stredu nútená spustiť núdzový program nákupu dlhopisov, aby stabilizovala trhy, a varovala, že v novembri bude pravdepodobne musieť výrazne zvýšiť úrokové sadzby.
S&P sa obáva ďalšieho rastu dlhu a predpovedá recesiu
Spoločnosť S&P uviedla, že britský verejný dlh podľa nej bude rásť, čo je v rozpore s predchádzajúcou prognózou, podľa ktorej bude jeho podiel na HDP od roku 2023 klesať.
„Naša aktualizovaná fiškálna prognóza je vystavená dodatočným rizikám, napríklad, ak sa ukáže, že hospodársky rast Spojeného kráľovstva je slabší v dôsledku ďalšieho zhoršovania ekonomického prostredia, alebo ak sa náklady na vládne pôžičky zvýšia viac, ako sa očakávalo, a to v dôsledku trhových síl a sprísňovania menovej politiky," dodala spoločnosť.
Standard & Poor's predpovedá, že Británia sa v nasledujúcich štvrťrokoch dostane do technickej recesie a jej HDP sa v roku 2023 zníži o 0,5 percenta.
Britská vláda uviedla, že zníženie daní a dlhodobé štrukturálne reformy v oblastiach, ako je imigrácia a stavebné povolenia, by mali podporiť rast, avšak spoločnosť S&P uviedla, že prínos bude pravdepodobne skromný, najmä v krátkodobom horizonte.
Verejné pôžičky Británie budú v rokoch 2023 až 2025 pravdepodobne dosahovať v priemere hodnotu 5,5 percenta HDP ročne v porovnaní s predchádzajúcou prognózou 3 percentá, pričom dlh verejnej správy do roku 2025 vzrastie na 97 percent HDP, predpovedá S&P.