Spoločnosť OpenAI, ktorá vyvinula četovací systém ChatGPT, sa bráni voči žalobe Elona Muska, v ktorej ju miliardár obviňuje, že opustila svoju pôvodnú misiu. Spoločnosť tvrdí, že nad ňou chcel prevziať kontrolu a usiloval sa o riaditeľský post. V utorok to napísali spoluzakladatelia tohto startupu na čele s výkonným riaditeľom Samom Altmanom na svojom blogu. Musk podľa nich v roku 2018 tiež viedol kampaň za spojenie OpenAI s výrobcom elektromobilov Tesla, ktorého riadi, majú to dokazovať e-maily z toho obdobia.
Musk minulý týždeň spoločnosť OpenAI zažaloval. Uviedol, že firma, ktorú v roku 2015 spoluzakladal, sa odchýlila od dohodnutej cesty, ktorou bolo vyvíjať umelú inteligenciu v prospech ľudstva, nie pre zisk. Teraz zo zmien ťaží predovšetkým hlavný investor Microsoft, čo podľa Muska znamená hrubé porušenie pôvodnej dohody zakladateľov.
Ostatní zakladatelia OpenAI oznámili, že sa na súde domáhajú zamietnutia Muskovej žaloby. Napísali, že je smutné, že niekto, koho hlboko obdivujú, sa teraz obrátil na súd po tom, čo sa im bez jeho pričinenia podarilo dosiahnuť významný pokrok. Keď Musk od OpenAI odchádzal, dával podľa nich firme nulovú šancu na úspech. Sám mal v úmysle vyvíjať umelú inteligenciu pod hlavičkou svojej spoločnosti Tesla.
ChatGPT sa za šesť mesiacov od svojho uvedenia na trh v novembri 2022 stal najrýchlejšie rastúcou softvérovou aplikáciou na svete. Podnietil tiež spustenie konkurenčných četbotov spoločností Microsoft, Alphabet a Ďalších začínajúcich firiem, ktoré využili záujem o AI na získanie miliárd od investorov.
ChatGPT je schopný do určitej miery porozumieť textu a generovať zodpovedajúce výstupy na základe poskytnutých vstupov. Využíva sa na rôzne účely, vrátane odpovedí na otázky, poskytovania informácií, generovania textov, tvorby obsahu a ďalších aplikácií. ChatGPT už kvôli jeho schopnosti vykonávať širokú škálu úloh, od sumarizácie dokumentov po písanie počítačového kódu, prijalo množstvo firiem.