Hotelová spoločnosť Accor plánuje v najbližších piatich rokoch otvoriť viac ako 1 200 hotelov. Počet jej zariadení by sa tak mal zvýšiť o viac ako pätinu. Oznámenie spoločnosti je najnovším znakom toho, že ubytovacie odvetvie po pandémii stavilo v dlhodobom horizonte na silné oživenie dopytu po cestovaní. Accor je najväčšou hotelovou skupinou v Európe.
Firma Accor bola založená v roku 1967. Prevádzkuje približne 5 400 hotelov vo viac ako 110 krajinách sveta. Má viac ako 40 hotelových značiek od luxusných po ekonomické. Patria medzi ne Ibis, Hotel F1, Mövenpick, Novotel, Sofitel či Mama Shelter.
Firma teraz plánuje expandovať po celom svete, zvlášť však v Ázii a Tichomorí a na Blízkom východe. Už v máji uviedla, že chce do roku 2027 zdvojnásobiť svoju účasť v Saudskej Arábii
Odvetvie ubytovania a stravovania ťaží z vyšších cien a oživenia dopytu po období pandémie. Spotrebitelia majú záujem o cestovanie, aj keď rastúce úrokové sadzby vyvolávajú obavy z recesie a inflácia znižuje kúpnu silu domácností.
Accor očakáva v tomto roku rast tržieb na disponibilnú izbu (RevPAR) o 15 až 20 percent. Očistený zisk pred započítaním úrokov, zdanením a odpismi (EBITDA) sa má zvýšiť na 920 miliónov až 960 miliónov eur, vlani predstavoval 675 miliónov eur. V období rokov 2023 až 2027 firma plánuje zvyšovať EBITDA o deväť až 12 percent ročne a RevPAR o tri až štyri percentá ročne.
Generálny riaditeľ Sébastien Bazin dodal, že očakáva rast dopytu takmer vo všetkých segmentoch a geografických oblastiach.
Accor tiež uviedol, že plánuje v rokoch 2023 až 2027 vrátiť akcionárom okolo troch miliárd eur prostredníctvom dividend a odkúpenia akcií.
Zvýšenie počtu hotelov vďaka lepším vyhliadkam odvetvia plánujú aj ďalšie spoločnosti ako španielska Melia Hotels, Scandic a Pandox. Firmy čakajú zlepšenie situácie, hoci inflácia má negatívny dopad na nákupy zákazníkov v ďalších častiach odvetvia voľného času, ako sú nákupy vstupeniek na koncerty alebo okružné plavby lodí, upozornila agentúra Reuters.