Eurozóna by nemala využívať jednotnú európsku menu ako zbraň v medzinárodných konfliktoch, pretože by to mohlo znížiť jej atraktivitu. Povedal to v piatok šéf talianskej centrálnej banky Fabio Panetta, ktorý je členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky.
Zmrazené ruské aktíva
Predstavitelia Európskej únie už niekoľko mesiacov diskutujú o tom, či by sa mrazené ruské aktíva, vrátane rezerv ruskej centrálnej banky, nemali zabaviť a použiť na financovanie obnovy Ukrajiny. Niektorí činitelia však vyjadrujú obavy, že negatívne dôsledky takéhoto postupu, napríklad odvetné opatrenia ruskej vlády a strata dôvery v európske aktíva, by mohli výrazne prevážiť nad jeho prínosmi.
„Používanie meny ako zbrane nevyhnutne znižuje jej atraktivitu,“ uviedol Panetta bez toho, aby sa priamo zmienil o Rusku. „Táto moc sa musí využívať uvážlivo,“ dodal.
Európska únia, Spojené štáty, Japonsko a Kanada v roku 2022 v reakcii na útok ruských vojsk na Ukrajinu zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote okolo 300 miliárd dolárov. Väčšina týchto aktív sa nachádza v Európe, najmä v Medzinárodnom stredisku pre vyrovnanie platieb Euroclear v Belgicku. Odporcovia konfiškácie ruských aktív varujú, že by tento krok mohol viesť k odlivu zahraničných investorov, ktorí by sa začali obávať o bezpečnosť vlastných investícií.
Rastúca sila jüanu
Vojna na Ukrajine podľa Panettu už viedla k rastu významu čínskeho jüanu na úkor iných mien, pretože veľká časť ruského zahraničného obchodu sa teraz realizuje práve v jüanoch.
„Čínske úrady otvorene podporujú úlohu jüanu na globálnej scéne a povzbudzujú jeho využívanie v iných krajinách, vrátane tých, na ktoré medzinárodná komunita po invázii na Ukrajinu uvalila sankcie,“ uviedol Panetta. Dodal, že jüan v dôsledku toho vystriedal euro na pozícii druhej najpoužívanejšej meny pri financovaní zahraničného obchodu.