Spojeným štátom sa, „našťastie“, v rámci NATO aj napriek výhradám podarilo presadiť voči Rusku zmierlivý prístup, píše Euractiv s odvolaním sa na zdroj z prostredia Aliancie.
Niektorým členom NATO sa nepozdáva „typická“ komunikácia medzi americkým admirálom Robom Bauerom, ktorý predsedá vojenskému výboru Aliancie, a jeho ruským náprotivkom generálom Valerijom Gerasimovom v otázkach vzájomnej bezpečnosti.
Títo dvaja vojenskí predstavitelia sa nedávno dohodli na tom, že v rámci svojich rozhovorov budú „opatrní“, pretože sa chcú v oblasti Čierneho mora vyhnúť akýmkoľvek „nehodám“.
Táto dohoda neunikla pozornosti niektorých členských štátov na východe EÚ, ktoré zaujíma, prečo k takejto výmene názorov s Ruskom vôbec dochádza. Bauer je vraj povinný tento komunikačný kanál udržiavať, argumentujú ďalší členovia.
Podľa zdroja z prostredia NATO podporujú východoeurópske štáty, škandinávske štáty, Spojené kráľovstvo a bývalé krajiny Juhoslávie nulový prístup, zatiaľ čo tradičnejší členovia Aliancie, akými sú Spojené štáty, Francúzsko, Turecko a Grécko, v tejto otázke presadzujú skôr zmierlivý tón.
Washington zobral situáciu do vlastných rúk a tento „zmierlivejší prístup“ sa mu podarilo presadiť. Spojené kráľovstvo sa však pomaly začína prikláňať k pozícii východoeurópskych krajín. Podľa zdroja z NATO sa tým po Brexite snaží získať si v rámci celej situácie nejakú úlohu.
Odlišný pohľad na vec je prirodzený
Podľa viceprezidenta Nemeckého Marshallovho fondu Iana Lessera medzi členmi Aliancie nebadať žiadne výrazné štiepenie. Je však prirodzené, že členovia NATO, ktorí sú z geografického hľadiska bližšie k Rusku a ich bezpečnosť je priamo ohrozená, majú na vec rozdielny pohľad, vysvetľuje viceprezident.
Nie je podľa neho prekvapením, že niektoré hlavné mestá Európy presadzujú menej ostrý a agresívny prístup. Nejde však o známku toho, že v NATO dochádza k oslabeniu podpory Ukrajiny.
Aj počas studenej vojny mali krajiny Aliancie rôzny pohľad na to, ako pristupovať k Rusku, vysvetľuje Lesser s tým, že pre Spojené štáty, Francúzsko a Nemecko je prirodzené pozerať sa na veci z hľadiska štrukturálnych dopadov a možnej eskalácie.