Americký jadrový priemysel označil rok 2022 za „inflexný bod“, keď súkromné investície a nevídaná štátna podpora vdýchli nový život rezortu, ktorý v posledných desaťročiach nepatril medzi najobľúbenejšie, píšu Financial Times.
Vďaka novej federálnej legislatíve natečie do tohto odvetvia v priebehu nasledujúcich desiatich rokov približne 40 miliárd dolárov, pričom päť miliárd dolárov zo súkromných peňazí len za posledný rok dostali spoločnosti, ktoré sa podieľajú na vývoji nového typu jadrového reaktora.
„Ide o skutočne úžasné investičné prostredie, aj pre štát, aj pre súkromníkov,“ uviedol analytik think-tanku Third Way Ryan Norman. „Na federálnej úrovni sme dospeli k poznaniu, že jadrová energia bude energetickej budúcnosti Spojených štátov zohrávať kľúčovú úlohu,“ spresnil Norman s tým, že do spoločností vyvíjajúcich moderné jadrové reaktory tečú miliardy dolárov.
Prílev peňazí do jadrového priemyslu, ktorý dlhé roky trápili obavy o bezpečnosť a plachosť zo strany investorov pre jeho nákladnosť, sa v súčasnosti stáva ústredným pilierom boja proti klimatickej zmene.
Jadrové elektrárne sú schopné zabezpečiť produkciu „čistej“ elektrickej energie 24 hodín denne bez ohľadu na poveternostné podmienky, pričom sú oveľa spoľahlivejšie než obnoviteľné zdroje, ako sú veterné elektrárne či fotovoltaické systémy. „To, čím v súčasnosti prechádzame, nie je ani tak renesancia, ako skôr osvietenstvo,“ povedal riaditeľ Americkej jadrovej spoločnosti Craig Piercy.
Spojené štáty majú 93 jadrových reaktorov, čo je najviac na svete. Jadrové elektrárne pokrývajú v USA približne 20 percent spotreby elektrickej energie a produkujú až 50 percent bezuhlíkovej energie.