V Británii ukončil v minulom roku svoju činnosť rekordný počet firiem. Poukázali na to najnovšie údaje britského štatistického úradu ONS, ktorý zároveň zverejnil, že prvýkrát za 12 rokov takzvaná „miera firemnej úmrtnosti“ prekonala „mieru firemnej pôrodnosti“. Dôvodom boli podľa ekonómov dôsledky predchádzajúcich obmedzení počas pandémie nového koronavírusu, pričom krátko na to ekonomiku zasiahla vojna na Ukrajine.

Úrad uviedol, že v roku 2022 ukončilo svoju činnosť v Británii 345-tisíc firiem. To je o päť percent viac než v roku 2021 a zároveň najvyšší počet od začatia evidovania príslušných údajov v roku 2002. V rovnakom roku bolo založených 337-tisíc firiem, zatiaľ čo v roku 2021 to bolo 364-tisíc podnikov.

V celej Británii bolo v minulom roku aktívnych 2,9 milióna spoločností. „Miera firemnej úmrtnosti“, teda podiel pôvodne aktívnych firiem, ktoré oznámili koniec, dosiahla 11,9 percenta. Naopak, „miera firemnej pôrodnosti“, čo znamená podiel nových firiem z celkového počtu podnikov, klesla vlani na 11,6 percenta z 12,4 percenta v predchádzajúcom roku. Rok 2022 bol tak prvým od roku 2010, v ktorom „úmrtnosť podnikov“ prekonala „mieru firemnej pôrodnosti“.

Najväčšie problémy zaznamenali firmy v oblasti dopravy a skladovania. Ich „miera úmrtnosti“ dosiahla 23,8 percenta, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s inými sektormi. Na druhom mieste rebríčka skončila oblasť informatiky a telekomunikácií (13,6 percenta). Za nimi sa umiestnili oblasť maloobchodu a oblasť gastra a ubytovacích služieb, kde miera úmrtnosti dosiahla rovnakú úroveň, konkrétne 12,8 percenta.

Čo sa týka geografických oblastí, najvyššiu „mieru firemnej pôrodnosti“ mal Londýn, a to na úrovni 12,7 percenta. Naopak, najvyššiu „mieru úmrtnosti podnikov“ zaznamenala oblasť East Midlands na východe Anglicka, známa mestami ako Leicester či Nottingham. Miera firemnej úmrtnosti v tomto regióne dosiahla 13,2 percenta.

Ďalšie dôležité správy

JB 52 Londýn - Protieurópski a pro-európski demonštranti protestujú pred parlamentom v Londýne 15. januára 2019. Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú dnes hlasovať o dohode o odchode Británie z Európskej únie, ktorú s Bruselom uzavrela vláda premiérky Theresy Mayovej. Spojené kráľovstvo v roku 2017 aktivovalo článok 50 Zmluvy o Európskej únii, ktorým sa oficiálne začal dvojročný proces rokovaní o brexite. Ten má nastať 29. marca. FOTO TASR/AP

Leavers hold up signs next to pro-Euro
Neprehliadnite

Prehráva takmer každý. Obchod medzi EÚ a Veľkou Britániou je výrazne nižší ako pred brexitom