Americký prezident Joe Biden podpísal zákon zakazujúci dovoz obohateného uránu z Ruska, ktoré bolo doteraz významným dodávateľom paliva pre americké jadrové elektrárne. Ide o najnovší krok Washingtonu v snahe odstrihnúť sa od ruského hospodárstva na pozadí ruskej agresie na Ukrajine. Podľa Bieleho domu je to tiež pozitívny impulz pre jadrovú energetiku v USA.
Rusko je najvýznamnejším svetovým výrobcom obohateného uránu a dodávky z tejto krajiny doteraz tvorili asi 24 percent jadrového paliva používaného v amerických elektrárňach, napísala agentúra Reuters. Aj preto zrejme zákaz dovozu prišiel oveľa neskôr ako rovnaký postup voči rope a plynu z Ruska, ktorý Kongres schválil krátko po ruskej invázii z februára 2022.
„Je to trochu neuveriteľné, že to trvalo tak dlho,“ povedal denníku The Washington Post viceprezident ťažobnej spoločnosti Uranium Energy Scott Melbye, ktorý zároveň vedie združenie amerických dodávateľov uránu Uranium Producers of America. „Ale sme skrátka radi, že sme sa sem dostali,“ dodal. Zákaz dovozu ruského jadrového paliva vstúpi do platnosti po 90 dňoch. Umožňuje však vláde vyhlásiť výnimky v prípadoch, keď by bez ruských dodávok hrozili odstávky reaktorov. Zároveň prideľuje 2,7 miliardy dolárov uvoľnených už skôr Kongresom na podporu amerických firiem spracovávajúcich urán.
„Tento nový zákon obnovuje vedúce postavenie Ameriky v jadrovom sektore... Naštartuje nové kapacity pre obohacovanie v Spojených štátoch a vyšle priemyslu jasnú správu, že sme odhodlaní dlhodobo podporovať rast nášho jadrového sektora,“ uviedol vo vyhlásení poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Krok podľa neho tiež posilní energetickú a ekonomickú bezpečnosť USA znížením závislosti od ruských energií.
Washington Post uvádza, že vývoz uránu je pre Rusko jeden z posledných významných zdrojov peňazí z USA. Americké spoločnosti za palivo ročne platia zhruba miliardu dolárov Rosatomu, teda ruskej štátnej spoločnosti riadiacej jadrovú energetiku. Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov na schválenie zákazu reagoval slovami, že krok vyvoláva otrasy v medzinárodných ekonomických vzťahoch, avšak neprinesie želaný výsledok. „Život ukázal, že ruská ekonomika je pripravená na akékoľvek výzvy a rýchlo reaguje na nové problémy,“ citoval Reuters z jeho vyhlásenia vydaného ambasádou na sociálnej sieti Telegram.