Spojené štáty urýchlili umiestnenie presnejšej verzie svojej charakteristickej jadrovej bomby na základne NATO v Európe. Podľa Politica to vyplynulo zo správy americkej diplomacie a takisto to potvrdili dva zdroje z prostredia.

Dlhodobo plánovaný krok

Príchod modernizovanej neriadenej gravitačnej bomby, takisto známej ako bomba s voľným pádom, do Európy bol pôvodne naplánovaný na nasledujúcu jar, no po novom dorazí v decembri tohto roka. Členov NATO o tom počas stretnutia za zatvorenými dverami v Bruseli tento mesiac informovali americkí diplomati.

Ide o súčasť snahy, ktorej cieľom je nahradiť v rámci rôznych skladovacích zariadení v Európe staršie zbrane novšími pre prípad použitia americkými či spojeneckými bombardérmi a stíhačkami.

Modernizácia programu B61 sa roky otvorene spomínala v rozpočtových dokumentoch a verejných vyhláseniach. Podľa ľudí z Pentagónu je táto aktualizácia potrebná, ak má dôjsť k zaisteniu toho, že zásoby zbraní sú bezpečné a moderné.

Ruský prezident Vladimir Putin sa začal intenzívnejšie vyhrážať použitím jadrových zbraní na Ukrajine, čo prispelo k zvýšeniu napätia medzi Ruskom a Západom, ktorý by mal urobiť viac pre to, aby Moskvu od tohto kroku odradil.

Hovorca Pentagónu brigádny generál Patrick Ryder vo svojom emaile pre Politico objasnil, že umiestnenie novších zbraní je súčasťou dlhodobo plánovanej snahy o modernizáciu a v žiadnom prípade nemá súvis so súčasnou situáciou na Ukrajine. Ryder na margo zmeny dátumu napísal, že v rámci programu „v žiadnom prípade nedošlo k urýchleniu“.

Odkaz pre Európu

Dlhodobých pozorovateľov decembrový dátum prekvapil. Obávajú sa, že príchod novších zbraní do Európy by mohol zhoršiť už tak nebezpečnú situáciu na kontinente. K jeho ohláseniu došlo iba dva dni predtým, ako NATO spustí svoje výročné jadrové manévre s názvom Steadfast Noon.

Decembrová aktualizácia prvých bômb by mohla byť odkazom skôr pre európske krajiny než pre Moskvu, keďže sa v súčasnej situácii cítia mimoriadne zraniteľne.

„Tipujem, že tento krok sa zameriava skôr na NATO než Rusko,“ myslí si Tom Collina zo skupiny pre odzbrojovanie Ploughshares Fund.

Rusi podľa neho vedia, že v Európe sa nachádzajú staršie B61, ktoré fungujú bez problémov. Medzi staršími a novšími bombami nie je veľký rozdiel, vysvetľuje s tým, že ide skôr o spôsob, ako spojencom NATO ponúknuť istotu v časoch, keď sa budú cítiť Ruskom obzvlášť ohrození.

Collina však varoval, že akékoľvek kroky týkajúce sa jadrových zbraní by mohli mať nezamýšľané následky. „Mohlo by to mať eskalačný charakter. Uvidíme,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

EBE 7 Londýn - Na snímke ruský velvyslanec vo Veľkej Británii Andrej Kelin prichádza vo štvrtok 24. februára 2022 do Úradu pre zahraničné veci Britského spoločenstva národov v centre Londýna po predvolaní na stretnutie po ruskom útoku na Ukrajinu. FOTO TASR/AP

Ambassador of the Russian Federation to the UK Andrei Kelin, arrives at the Foreign, Commonwealth and Development Office in central London, Thursday, Feb. 24, 2022, after being summoned to a meeting following Russia's attack of Ukraine. (
Neprehliadnite

Rusko nepoužije na Ukrajine jadrové zbrane, tvrdí ruský veľvyslanec v Británii