Iba máloktorý premiér či prezident túži po tom, aby jeho krajinu niekto z hľadiska ekonomického výkonu prirovnával ku Grécku, ktorého dlh v určitom bode presiahol vyše dvojnásobok veľkosti domácej ekonomiky. Európsky štát bol na tom tak zle, že sa prepadol medzi najchudobnejšie krajiny sveta, akými sú Eritrea, Sudán a Venezuela. Ekonómovia predpovedajú, že o desať rokov sa k nim pridá ďalší štát – Spojené štáty americké.

Ich rastúci rozpočtový deficit umocnili počas pandémie masívne federálne výdavky, čo v konečnom dôsledku vystrelilo štátny dlh na rekordne vysoké úrovne. Dnes má podľa Telegraphu hodnotu 36 biliónov dolárov. Za osem rokov tak stúpol o vyše 16 biliónov. Do roku 2035 bude mať Amerika dlhy na úrovni 134 percent HDP, čím sa vyrovná Taliansku a prekoná Grécko, ktoré sa podľa prognóz ekonómov UBS v tom čase vráti pod 130 percent.

Štátny dlh USA svojou veľkosťou prerástol domácu ekonomiku a v priebehu nasledujúcich tridsiatich rokov sa zdvojnásobí. Niektorí ekonómovia tvrdia, že to môže krajinu vystaviť viacerým rizikám vrátane rozpočtovej krízy, vyšších úrokových sadzieb, ekonomickej nestability a oslabenia vedúcej pozície na geopolitickej scéne.

Dolár na tenkom ľade

Okrem toho, že sú Spojené štáty najväčšou ekonomikou sveta, sú aj pilierom globálneho finančného systému. Slúžia ako úložisko hotovosti počas recesií a ako referenčná hodnota, podľa ktorej sa stanovujú úrokové sadzby pre pôžičky v mnohých častiach sveta. Dolár je navyše aj dominantnou menou na globálnych finančných trhoch. Využíva sa až v 90 percentách všetkých globálnych devízových transakcií a tvorí približne 60 percent svetových devízových rezerv. V rámci faktúr sa naň spolieha polovica globálneho obchodu.

Rastúci národný dlh USA môže oslabiť globálnu dominanciu dolára a vedúce postavenie krajiny na medzinárodnej scéne. V konečnom dôsledku to môže viesť k nižšiemu hospodárskemu rastu, vyššej nezamestnanosti a poklesu bohatstva akcionárov. Oslabenie postavenia dolára by mohlo znížiť atraktivitu amerických firiem na globálnych úverových i kapitálových trhoch a sťažiť Amerike financovanie nových investícií a rozširovanie podnikov. Americké firmy a spotrebitelia, ktorí sa spoliehajú na dovážaný tovar, by takisto mohli čeliť zvýšeniu cien.

Aj novozvolený americký prezident Donald Trump si uvedomuje, že dolár by mohol jedného dňa prísť o status univerzálne dôveryhodnej globálnej rezervnej meny. Krajinám zoskupenia BRICS preto pohrozil, že ak sa pokúsia hľadať alternatívy, uvalí na ne obrovské dovozné clá.

Začarovaný kruh

Keďže sa fiškálna trajektória Ameriky zhoršuje, investori môžu začať strácať dôveru v to, že si krajina bude schopná plniť záväzok a splácať dlhy. Ministerstvo financií by v tomto prípade muselo platiť vyššie úrokové sadzby, aby prilákalo nových kupcov dlhu. To by následne ovplyvnilo postavenie dolára na globálnej scéne. O reálnosti tejto hrozby svedčí skutočnosť, že Fitch Ratings v roku 2023 znížila Amerike úverový rating z AAA na AA+. „Jej dlh je extrémne vysoký a dvakrát vyšší než pre krajinu s hodnotením AA,“ varoval analytik agentúry Richard Francis.

To vyvoláva otázku, či sú dlhy USA udržateľné alebo krajina smeruje, podobne ako Taliansko a Grécko pred 15 rokmi, do krízy. Zatiaľ sa zdá, že Spojené štáty sú aspoň nateraz v bezpečí. Nad vodou ich drží najmä jedinečné postavenie na globálnom finančnom trhu. Pre mnohých investorov totiž ešte stále predstavujú bezpečný prístav, na ktorý sa môžu v prípade prvých náznakov problémov spoľahnúť.

Zníženie dlhu si bude vyžadovať, aby Kongres prijal politicky náročné rozhodnutia. Môže napríklad obmedziť výdavky alebo zvýšiť dane. Jednou z možností je, že zrealizuje oba kroky naraz. Analytici napriek tomu varujú, že ak bude dlh rásť súčasným tempom, Biely dom nakoniec vyčerpá možnosti na ďalšie požičiavanie.

Bývalý hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu Olivier Blanchard si myslí, že Amerika bude tieto limity testovať: „V určitom okamihu sa investori začnú pýtať, či svoje peniaze ešte niekedy uvidia.“ Ak sa jeho predpoveď vyplní, Spojené štáty budú čeliť vyšším nákladom na požičiavanie a ocitnú sa v začarovanom kruhu, ktorý môže viesť k platobnej neschopnosti. „Investori sa zrejme nevystrašia hneď, no náznaky obáv bude možné pozorovať na dlhopisových trhoch,“ dodáva Blanchard.

Iní odborníci tvrdia, že Spojené štáty si budú môcť naďalej bezpečne požičiavať aj pri súčasných úrovniach dlhu, pretože vďaka svojmu jedinečnému postaveniu na globálnej ekonomickej scéne platia relatívne nízke úroky.

Ďalšie dôležité správy

Red,Down,Arrow,Inside,Of,Magnifier,Glass,And,Usd,Dollar
Neprehliadnite

Ekonómovia strácajú trpezlivosť. Varujú politikov, aby obmedzili vládne výdavky