Rusko neustále bombarduje ukrajinskú civilnú infraštruktúru raketami a dronmi, v dôsledku čoho zostal veľký počet civilistov bez elektriny, aj keď vonkajšie teploty s pokračujúcou zimou stále klesajú, píše Bloomberg.

Spojené štáty sa preto rozhodli dodať Ukrajine systém protivzdušnej obrany Patriot, ktorý patrí k najefektívnejším na svete. Jeho rakety pravdepodobne ruské útoky nezastavia, ale Ukrajina aj Rusko dali jasne najavo, že ide o dôležité rozhodnutie, ktoré je prinajmenšom symbolom angažovanosti Západu  v rusko-ukrajinskom konflikte. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prišiel v stredu do Bieleho domu, kde s americkým prezidentom Joeom Bidenom rokuje o podpore USA pre Ukrajinu. Agentúra Bloomberg uviedla, že na stretnutí povedal Biden Zelenskému, že sa USA usilujú o „spravodlivý mier“ v konflikte.

Čo je Patriot

Okrem rakiet pozostáva taktický mobilný protivzdušný raketový systém Patriot z radararov a riadiacich staníc na identifikáciu, sledovanie a zameriavanie nepriateľských cieľov, odpaľovacích zariadení rakiet a podporných vozidiel. Výrobcom rakiet je spoločnosť Lockheed Martin, zatiaľ čo firma Raytheon Technologies dodáva radarové a pozemné riadiace prvky systému.

Aká je jeho história

Začiatky vývoja systému Patriot siahajú do 60. rokov 20. storočia. Od svojho prvého nasadenia v 80. rokoch prešiel systém významnými modernizáciami, od presnejších radarov až po účinnejšie rakety. Systém bol rozmiestnený v Európe a nasadený vo vojne v Perzskom zálive v rokoch 1990 až 1991.

Čo vlastne Amerika Ukrajine dáva

USA plánujú dodať Ukrajine jednu batériu systému Patriot. Nová batéria stojí približne jednu miliardu dolárov; použité systémy, ako je ten, ktorý sa má presunúť na Ukrajinu, by môžu vyjsť podstatne lacnejšie. Jediná batéria poskytne ochranu územia s obmedzenou rozlohou, napríklad hlavného mesta Kyjev, ale celú Ukrajinu s jej veľkou rozlohou ochrániť nedokáže.

Ako to pomôže?

Ukrajina už dlhšie nalieha na medzinárodné spoločenstvo, aby jej pomohlo posilniť protivzdušnú obranu a poskytlo Kyjevu  účinnejšie útočné zbrane, ako je armádny taktický raketový systém, známy ako ATACMS, ktorým možno zasiahnuť aj ciele v Rusku. Spojené štáty ukrajinskú požiadavku na dodanie systému ATACMS odmietli s tým, že nemajú v úmysle pomáhať Ukrajine útočiť na ciele v Rusku. Dodávka jedinej batérie systému Patriot bude pre Ukrajinu predstavovať ťažké rozhodovanie, ktoré oblasti treba prioritne chrániť. 

Čo na to Rusko?

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že plánované dodanie systému Patriot predstavuje eskaláciu konfliktu, ktorá by zo Spojených štátov urobila bojujúcu stranu. Zacharovová zopakovala vyhlásenie Moskvy, že „západné zbrane dodávané Ukrajine sú legitímnym cieľom ruských ozbrojených síl a že budú buď zničené, alebo skonfiškované“. 

Bude ho Ukrajina vedieť Patriot použiť?

Predpokladá sa, že americké ministerstvo obrany uskutoční výcvik pre ukrajinské sily mimo územia Ukrajiny. Podľa americkej armády tvorí obsluhu batérie Patriot približne 90 vojakov, pričom zaškolenie na rôzne prvky tohto systému môže trvať niekoľko mesiacov.

Ďalšie dôležité správy

Prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu nemeckým prezidentom Frank-Walter Steinmeierom navštívili leteckú základňu Sliač, kde už niekoľko týždňov pôsobia aj nemeckí vojaci v rámci posilnenia obrany východného krídla NATO a spoločne si prezreli systém protivzdušnej obrany Patriot. Na snímke systém protivzdušnej obrany Patriot na leteckej základni Sliač v okrese Zvolen 27. apríla 2022. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

USA oznámili, že Ukrajine dodajú obranné systémy Patriot