Vyššie úrokové sadzby priniesli americkým bankám dobré aj zlé. Pred menej ako rokom spôsobili krach Silicon Valley Bank (SVB) a potom First Republic, čo je považované za najväčší finančný kolaps od roku 2008. Napriek tomu 12. januára JPMorgan Chase oznámila svoj siedmy po sebe idúci štvrťrok rekordného príjmu. Jedným z dôvodov, prečo sa kríza v roku 2023 nerozšírila, je to, že zakročil Federálny rezervný systém (Fed), pripomína The Economist a dodáva, že bohužiaľ za cenu, ktorú mal Fed predvídať. Vďaka obratu pri úrokových sadzbách sa jeho intervencia zmenila na automat na voľné peniaze pre každú banku, ktorá je natoľko drzá, aby ho zneužila.
Program núdzových bankových úverov (BTFP) ponúka bankám úvery zabezpečené nominálnou hodnotou štátnych dlhopisov. Cieľom bolo pomôcť tým bankám, ktoré budú musieť predávať dlhopisy, aby získali hotovosť, ak im vkladatelia odídu. Vyššie sadzby znížili ceny dlhodobých dlhopisov hlboko pod ich nominálnu hodnotu. BTFP však operovala s nominálnou, nie trhovou hodnotou cenných papierov, ktorými sú zabezpečené pôžičky.
Dnes tento program spôsobuje problémy. Úroková sadzba, ktorú musia banky zaplatiť, aby si mohli požičiavať, odráža jednoročnú úrokovú sadzbu nastavenú na finančných trhoch. To je založené na predpovediach priemernej úrokovej sadzby Fedu v nasledujúcom roku. Pretože investori vsádzajú na to, že centrálna banka výrazne zníži sadzby, náklady na pôžičky sú dnes len 4,8 percenta. Napriek tomu, že tieto zníženia sadzieb ešte nenastali, Fed stále platí bankám 5,4 percenta z ich hotovostných zostatkov.
Ak dôjde k očakávanému zníženiu sadzieb, banky nebudú trpieť zápornou úrokovou maržou, pretože môžu pôžičky predčasne splatiť. To je výhoda, ktorú Fed v skutočnosti rozdáva za nič.
Olympiáda na Slovensku? To by bola ekonomická samovražda, tvrdí analytik R. Ďurana
Projekt olympijskej haly v Šamoríne neposúdil Útvar hodnoty za peniaze.