USA, Čína a India sa môžu v tomto storočí striedať na pozícii lídra globálnej ekonomiky, vyplýva z analýzy britského Centra pre ekonomiky a výskum podnikania (CEBR). Naznačuje zároveň, že Čína by sa potenciálne mohla na prvé miesto podľa HDP dostať už v roku 2037, píše CNBC.
„Rebríček nezohľadňuje ukazovatele ako životná úroveň. V tomto meradle Čína absolútne ani zďaleka nedobieha USA,“ povedala výkonná riaditeľka CEBR Nina Skeroová. Zavážila však podľa nej vojenská sila, ekonomický vplyv a medzinárodný význam krajiny.
Profesorka ekonómie na University College London Mariana Mazzucato upozorňuje, že dôležité je aj kritérium životnej úrovne. „Ale pokiaľ nevyriešime najväčšie problémy našej doby, týkajúce sa zdravia, klímy, digitálnych technológií či AI, nebudeme na tom lepšie.“
Politici na celom svete vynakladajú veľké sumy peňazí v snahe čeliť sociálnym a environmentálnym výzvam, no v hre je aj geopolitické napätie. Lídri Indie a Číny by chceli posilniť svoje diplomatické vzťahy s USA. Najmä čínsky prezident Si Ťin-pching sa po búrlivom začiatku desaťročia snaží napraviť vzťahy s Washingtonom.
Podnikateľská dôvera v Čínu sa oslabuje, čo núti vládu pokračovať vo zvyšovaní výdavkov na ekonomické stimuly. Podľa CEBR sa predtým očakávalo, že Čína do roku 2028 predbehne americkú ekonomiku. „Hlavným problémom, ktorému dnes Čína čelí, je to, že obyvateľstvo, súkromný sektor a investori nemajú dlhodobú dôveru v čínsku ekonomiku,“ povedal Yasheng Huang, profesor globálnej ekonómie a manažmentu na Massachusettskom technologickom inštitúte.
Populačný rast sa v Číne a v USA v 21. storočí zastavil, ale z takzvanej „demografickej dividendy“ môže podľa Y. Huanga ťažiť India, kde v dobre nastavenom podnikateľskom prostredí rastie počet obyvateľov v produktívnom veku.
„Obyvateľstvo [Indie] je stále veľmi mladé v porovnaní s inými veľkými ázijskými ekonomikami, ako je Japonsko, Južná Kórea alebo Čína,“ povedal Rajiv Biswas, hlavný ekonóm pre Áziu a Tichomorie v S&P Global Market Intelligence. „To dáva Indii potenciál rásť pomerne rýchlym tempom.“
Dlžníci bez vysokoškolského vzdelania stále ovládajú štatistiky konkurzov
Mierne sa zvýšil podiel mužov medzi dlžníkmi