„Míňame ako opití námorníci,“ povedal koncom roka šéf JPMorgan Jamie Dimon na adresu rastúcich vládnych výdavkov USA. Rozpočtový deficit americkej vlády v posledných rokoch, napriek slušnému hospodárskemu rastu a nízkej nezamestnanosti, presahuje šesť percent HDP.
Podobný názor majú aj významní investori. Jedným z nich je Stanley Druckenmiller, ktorý výrok zopakoval a pridal: „Pred pandémiou mala federálna vláda výdavky 20 percent HDP. Teraz je to 25 percent HDP. Otec mi povedal‚ ak si v diere, prestaň pod sebou kopať.“
Americká vláda pod sebou kope ďalej, čo sa prejavuje aj v raste úrokových nákladov na správu dlhu. Očakáva sa, že v tomto fiškálnom roku presiahnu 870 miliárd dolárov, pričom výdavky na obranu dosiahnu 822 miliárd dolárov. Takáto situácia nenastala od roku 1940.
Pre smerovanie amerického dlhu to neveští nič dobré. Momentálne výška amerického vládneho dlhu dosahuje 34 biliónov dolárov, čo predstavuje 125 percent HDP. Do desiatich rokov má podľa oficiálnych predpovedí dlh narásť o ďalších 20 biliónov dolárov.
Riešenie prudko rastúceho dlhu nie je prioritou ani jedného prezidentského kandidáta. Pre Donalda Trumpa je dlh spôsobom, ako znížiť dane a podporiť ekonomický rast. Pre Joea Bidena je nástrojom podpory sociálnych a klimatických cieľov.
Potenciálna neudržateľnosť americkej štátnej kasy je aj dôvodom, prečo cena zlata rastie na nové historické maximá. Veria mu investori aj centrálne banky, ktoré vo veľkom drahý kov nakupujú.
Aktuálny problém spôsobila politika, ktorej prioritou je podpora súčasnej spotreby pred udržateľnosťou. Aj z tohto hľadiska sa problém musí riešiť na politickej úrovni. Podľa Warrena Buffetta stačí zaviesť jednoduché pravidlo.
Ešte pred dekádou v rozhovore pre CNBC povedal, že by dokázal ukončiť deficit v priebehu piatich minút. „Stačí schváliť zákon, ktorý by hovoril, že kedykoľvek deficit presiahne tri percentá HDP, všetci členovia Kongresu by stratili spôsobilosť na znovuzvolenie.“
Ak by sa do politiky zaviedlo podobné pravidlo, vznikla by motivácia poslancov pristupovať k verejným financiám omnoho zodpovednejšie a nevyužívať ich ako bianko šek na dosahovanie vlastných politických cieľov.