Rozhodnutie vstúpilo do platnosti 31. decembra 2018 o polnoci. Spojené štáty tento krok oznámili v októbri 2017; izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil vystúpenie krajiny z UNESCO v decembri toho istého roka.

USA žiadali „zásadnú reformu“ organizácie a v roku 2011 pozastavili finančné príspevky na protest proti udeleniu plného členstva Palestíne. Izrael prerušil spoluprácu s UNESCO v roku 2016 po rezolúcii, v ktorej sa posvätné miesta židov i moslimov nazývajú výlučne arabskými názvami.

Rezolúcia prešla na základe draftu, ktorý pripravili arabské krajiny. Schválilo ju 10 z 20 vtedajších členov výboru pre svetové dedičstvo, keďže až osem sa zdržalo. Proti jazyku obsiahnutom v dokumente sa ohradila aj vtedajšia generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokova.

UNESCO so sídlom v Paríži existuje od roku 1946. Najznámejšou činnosťou organizácie je posudzovať kultúrne a prírodné pamiatky sveta a zaraďovať ich na zoznam chránených lokalít, ktorým tak prislúcha osobitná ochrana. Spojené štáty sa po druhej svetovej vojne podieľali na jej založení.

Organizácia v novembri minulého roka spustila v spolupráci so Svetovým židovským kongresom (WJC) webovú stránku s cieľom čeliť antisemitizmu a popieraniu holokaustu.