Spojené štáty plánujú vyslať do Austrálie šesť strategických bombardérov B-52 v snahe posilniť vojenskú spoluprácu s Canberrou a v čase stupňujúceho sa napätia v Indo-Pacifiku vyslať jasný signál Číne. Americké ministerstvo obrany nasadí bombardéry, ktoré môžu niesť konvenčné aj jadrové zbrane, v austrálskom Severnom teritóriu ako súčasť rotujúcej operačnej skupiny, ktorá sa bude zúčastňovať spojeneckých cvičení, píšu Financial Times.

Ďalšia misia

Bombardéry B-52, ktoré budú rozmiestnené na základni Tindal, budú plniť krátke misie, pričom Spojené štáty nevysielajú svoje bombardéry tohto typu do Austrálie po prvý raz. V roku 2018 poslal Washington do Austrálie dve B-52. Tie sa zúčastnili spoločného cvičenia s austrálskymi silami v meste Darwin. Vyslanie šiestich strategických bombardérov však predstavuje veľké zvýšenie americkej vojenskej prítomnosti v čase, keď sa Washington a Canberra snažia o intenzívnejšiu spoluprácu, aby čelili aktivitám Číny, a to najmä v blízkosti Taiwanu.

„Vzdušné sily Spojených štátov vysielajú svoje bombardéry do Austrálie už celé roky… takže nejde o nič nové, ale vyslanie celkovo šiestich bombardérov pôsobí v porovnaní s predchádzajúcimi nasadeniami ako významné posilnenie (americkej vojenskej prítomnosti), ktoré neunikne pozornosti spojencov či Pekingu,“ uviedol Eric Sayers zo think-tanku American Enterprise Institute (AEI). „Naznačuje to, že v budúcnosti budú rotácie bombardérov a tankovacích lietadiel pravidelným zjavom“, pričom nie je vylúčené, že jedného dňa bude ich prítomnosť trvalá,“ dodal.

Odstrašujú Peking

V júli vyslali Spojené štáty na leteckú základňu Amberley neďaleko mesta Brisbane dva strategické bombardéry B-2 Spirit. Cieľom tejto misie bolo najmä vyslanie odstrašujúceho signálu Číne.

Austrália v poslednom desaťročí urýchľuje prehlbovanie vojenských vzťahov so Spojenými štátmi najmä v dôsledku napätia vyvolávaného Pekingom. Spojené štáty, Austrália a Británia podpísali vlani trojstranný bezpečnostný pakt AUKUS, v rámci ktorého dostane Austrália jadrové ponorky. Pakt je takisto zameraný na zintezívnenie spolupráce v oblasti vojenského výskumu a vývoja.

Ďalšie dôležité správy

KK40 Sydney - Austrálsky premiér Anthony Albanese hovorí počas tlačovej konferencie 20. júna 2022 v Sydney. Manželka uväzneného zakladateľa spoločnosti WikiLeaks Juliana Assangea sa domnieva, že odkedy bol v Austrálii zvolený nový premiér Anthony Albanese, mohol by sa prípad posunúť pozitívnym smerom. Oznámila to v pondelok počas rozhovoru pre austrálske rádio Australian Broadcasting Corporation (ABC), píšu agentúry PA a DPA. FOTO TASR/AP
Australian Prime Minister Anthony Albanese gestures durin
Neprehliadnite

Austrália a Japonsko podpísali bezpečnostný pakt. Cieľom je čeliť vojenskému vzostupu Číny