Podľa neho majú prozápadnej vláde v Kyjeve pomôcť „odraziť agresiu proruských separatistov“ na východe krajiny. Predaj amerických zbraní Ukrajincom aj jeho financovanie podľa ABC odporučila rada národnej bezpečnosti, schváliť ho však musí Kongres a prezident Donald Trump.
Zatiaľ bez potvrdenia Bieleho domu
Jeho predchodca Barak Obama sa obmedzoval na dodávky vojenskej výstroje a techniky, napríklad terénnych automobilov, nie však zbraní.
O možnosti dodávok amerických zbraní Ukrajincom sa v médiách špekuluje už od leta, Biely dom však doteraz nepotvrdil, že by prezident s týmto krokom súhlasil.
Ruský prezident Vladimir Putin medzitým Američanov varoval, že takýto krok situáciu na Ukrajine jedine zhorší a že zbrane, ukoristené separatistami, by sa mohli objaviť v iných konfliktných oblastiach.
Obojstranne výhodné
Vojenská spolupráca medzi Kyjevom a Washingtonom má byť podľa šéfa ukrajinskej diplomacie Pavla Klimkina vzájomne výhodná: Ukrajinci dostanú moderné americké zbrane a na oplátku poskytnú Američanom „skúsenosti z boja proti Rusom“.
Ruský internetový denník Gazeta.ru pripomenul, že americkí senátori tento týždeň schválili návrh obranného rozpočtu na budúci rok, ktorý podľa ukrajinských diplomatov počíta s udelením vojenskej pomoci Kyjevu vo výške 350 miliónov dolárov. Aj tento dokument čaká na Trumpov podpis.
Konflikt v Donbase si od apríla 2014 vyžiadal podľa odhadu OSN viac ako 10-tisíc životov.