Británia vylepší obranný systém Sea Viper svojho vojenského námorníctva, ktorý použila na zostrelenie dronov vypálených jemenskými povstalcami v Červenom mori, uviedla britská vláda v nedeľu. Systém protivzdušnej obrany Sea Viper bude vybavený účinnejšími raketami s novou bojovou hlavicou a aktualizovaným softvérom, ktorý umožní zostrelenie balistických rakiet.

Námorná útočná skupina tak bude lepšie chránená a systém umožní sledovanie, zameriavanie a ničenie rôznych leteckých hrozieb vo vzdialenosti vyše 112 kilometrov. Modernizácia bude stáť takmer 500 miliónov eur a potrvá do roku 2032, uviedla britská vláda.

„Musíme sa prispôsobiť zhoršujúcej sa situácii na Blízkom východe a zaistiť bezpečnosť Spojeného kráľovstva a našich spojencov a partnerov... Naša pevná a trvalá spolupráca s britským priemyslom zabezpečuje, že môžeme nasadiť najnovšie technologické možnosti kdekoľvek sú potrebné a zároveň podporiť stovky pracovných miest v krajine a posilniť tak prosperitu Spojeného kráľovstva,“ uviedol britský minister obrany Grant Shapps.

Minister Shapps tento týždeň navštívil britský torpédoborec HMS Diamond v Červenom mori, ktorý nedávno zasiahol strelnými zbraňami a raketami Sea Viper útočné drony jemenských povstalcov, tzv. húsíov, v rámci medzinárodnej skupiny pod vedením Spojených štátov.

Húsíovia od vlaňajšieho novembra pravidelne útočia na medzinárodnú námornú dopravu v Červenom mori, čo odôvodňujú solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde prebieha vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas. Útoky húsíov vyústili v odvetné údery amerických a britských síl v Jemene.

Ďalšie dôležité správy

Z mosta HMS Diamond, sú rakety Sea Viper odpálené v Červenom mori. Jemenskí povstalci vypálili svoju najväčšiu paľbu bezpilotných lietadiel a rakiet zameraných na lodnú dopravu v Červenom mori, čím prinútili Spojené štáty a britské námorníctvo zostreliť projektily v rámci veľkej námornej akcie.
Neprehliadnite

EÚ bude rokovať o možnom zapojení do zabezpečenia obchodných ciest v Červenom mori