Spojené kráľovstvo začne ako prvé na svete ponúkať injekcie na chudnutie nezamestnaným občanom trpiacim obezitou. Informoval o tom britský minister zdravotníctva Wes Streeting. Cieľom iniciatívy je pomôcť nezamestnaným schudnúť, aby sa mohli vrátiť na trh práce a naštartovať britskú ekonomiku.
Zavedenie liekov na chudnutie bude súčasťou investície vo výške 280 miliónov libier (335 miliónov eur), ktorú Spojenému kráľovstvu poskytne svetovo najhodnotnejšia farmaceutická firma Eli Lilly – výrobca injekcií Mounjaro. Spoločnosť tak ako prvá v reálnom svete otestuje vplyv liekov na chudnutie na nezamestnaných, ich produktivitu a závislosť od štátneho zdravotného systému. Momentálne sa Mounjaro používa len na liečbu obezity a cukrovky 2. typu. Podľa portálu Euronews zatiaľ neexistujú empirické dôkazy o jeho účinnosti na neklinické oblasti, akou je ekonomika.
Streeting verí, že nová trieda liekov by mohla mať obrovský vplyv na obezitu a posilnenie britskej pracovnej sily. V článku pre denník Daily Telegraph napísal, že zdravotný stav národa nie je veľmi dobrý. „Ako krajina jeme viac, no menej zdravo, a menej aj cvičíme. Cena je jasná – menej zdravý a kratší život,“ uviedol. Podľa neho nárast obezity výrazne zaťažuje britský zdravotný systém, čo brzdí ekonomiku. Choroby spôsobené obezitou navyše vedú k tomu, že si Briti berú ročne v priemere o štyri dni nemocenského voľna viac. Mnohí musia prestať pracovať úplne.
Podľa hovorcu britskej vlády je obezita druhou najväčšou príčinou rakoviny, ktorej možno predchádzať. Okrem toho výrazne prispieva k zhoršeniu celkového zdravia populácie, čo mnohým občanom bráni venovať sa práci naplno. Spolupráca britskej vlády s veľkými farmaceutickými spoločnosťami by mohla priniesť novú éru technológiou riadených pokrokov, ktoré zlepšia dlhodobé zdravotné výsledky ľudí trpiacich obezitou.