Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena nalieha na svojich spojencov v EÚ, aby finalizovali rozsiahly balík sankcií, ktoré členské štáty únie spoločne s USA uvalia na ruské banky a energetické spoločnosti v prípade, že Rusko zaútočí na Ukrajinu.
Naliehavosť situácii dodáva skutočnosť, že ruský prezident Vladimir Putin zrejme nemá v úmysle stiahnuť z ukrajinských hraníc vojenské jednotky, ktoré sa tam zhromažďujú, napísal Bloomberg.
Damoklov meč spadol pred ôsmimi rokmi. Rusko zaútočiť nepotrebuje, aj strach je výhra
Washington chce Putina zastrašiť
Washington je presvedčený, že ak sa spojenci dohodnú na konkrétnych sankciách, vyšlú tým Putinovi jasný signál, že to myslia vážne, pričom od videosummitu Putina s Bidenom, ktorého témou bola situácia na rusko-ukrajinských hraniciach, uplynul už viac ako týždeň.
Na rozdiel od USA, ktoré by konkretizáciu sankčného balíka chceli urýchliť, väčšina ich európskych spojencov tvrdí, že prílišná uponáhľanosť so sankciami by mohla zmariť úsilie o vyriešenie krízy diplomatickou cestou.
Na druhej strane nie je jasné ani to, či by ekonomické sankcie odradili Rusko od vpádu na Ukrajinu, ak bude ruský prezident aj naďalej vyhodnocovať zbližovanie Kyjeva s NATO ako existenčnú hrozbu pre bezpečnosť Ruska. Putin tiež vie, že Spojené štáty po chaotickom odchode z Afganistanu nemajú veľmi chuť na vojenské zásahy v zahraničí.
Ukrajina je napumpovaná zbraňami zo Západu, pričom ide o mnohomiliónové kontrakty, tvrdí Moskva
Plány na inváziu odmietajú
Spojené štáty americké a veľké európske krajiny sa usilujú nájsť zlatú strednú cestu medzi rozhodnosťou naplniť hrozby vyslané Kremľu a pokračovaním v diplomatických rokovaniach.
Spojené štáty sa v snahe upokojiť svojich východoeurópskych spojencov, ktorí sa obávajú, že sa ocitli na okraji kľúčových rozhovorov, zaviazali, že v prípade ruskej invázie na Ukrajinu vyšlú do Európy ďalšie vojenské a bezpečnostné zložky.
Západní predstavitelia tvrdia že sústredenie ruských vojsk na ukrajinských hraniciach môže byť ukončené už začiatkom budúceho roka a k prípadnému útoku by mohlo dôjsť koncom januára, i keď si nie sú istí, či sa Putin naozaj chystá zaútočiť, pričom Kremeľ plány na inváziu dôrazne odmieta.
Európa sa obáva ruskej odvety
Detaily sankcií, ktoré by západné krajiny v prípade invázie na Ukrajinu teda ešte nie sú dopracované a keď aj budú, ešte stále zostáva nezodpovedaná otázka, kedy Putinovi oznámiť, akú cenu bude musieť za svoje činy zaplatiť.
Európske štáty, ktoré sú na dovoze energií a iných produktov z Ruska oveľa závislejšie ako USA, sa navyše obávajú, aký vplyv by prípadné uvalenie sankcií na Rusko malo na dovoz energií a kľúčových surovín.
Západ sa obáva, že Rusko by v prípade uvalenia sankcií mohlo zastaviť dodávky plynu do Európy, čo by v čase zvyšovania cien energií mohlo viesť k energetickej kríze. Import z Ruska totiž tvorí 40 európskych zásob plynu.