Vážení čitatelia,

špinavá predvolebná kampaň, ktorej sme svedkami, vyvoláva u časti verejnosti znechutenie a apatiu. U druhej ale záujem o informácie, ako sa veci okolo kandidujúcich prezidentov skutočne majú. Preto je na obálke aktuálneho TRENDU hedlajn Kto je úžerník a v jednom z článkov témy týždňa aj príbeh o tom, Ako Andrej Kiska zarobil na splátkových firmách.

O špinavej kampani, Kofole na Balkáne a mávaní Krymu
Slovenský priemysel patrí k najzraniteľnejším v Európe, pretože závisí od dovozu surovín a má už teraz drahú elektrinu. Lídri EÚ navyše tento týždeň na samite v Bruseli začnú rokovať o klimatickej politike a skôr či neskôr zrejme odklepnú návrh nových environmentálnych limitov, ktoré zdražia elektrinu aj emisné povolenky. Aktuálnu situáciu analyzuje Ján Kováč pod titulkom Firmám mierne zdražel plyn, môže aj elektrina.

Varovania Ukrajiny, Európskej únie, USA ani ďalších krajín nezabrali. Referendum o pripojení k Rusku sa na Kryme uskutočnilo, skončilo sa podľa očakávania a civilizovaný svet má vážny problém. Zbohom, Krym.

Už pred týždňom sme sa začali zamýšľať nad tým, ako predávať dobre alebo lepšie ako doteraz. Inšpirovať sa možno prednáškami koučov, ktorí možno v teréne v živote neboli, ale aj skúsenosťami tých, ktorí v obchode patria k špičke. Šéfovia obchodu dvojice najväčších telekomunikačných operátorov takí sú. Zuzana Nemečková z Orangeu tvrdí: Vyjednávania sú tvrdé, aj keď sú vzťahy osobné. A Ján Adamec zo Slovak Telekomu dodáva: Neponúkajte, čo by ste sami nekúpili.

Kofola tiahne na Balkán. Po úspešných príbehoch svojich dvoch najznámejších značiek – Kofoly a Viney – a po expanzii na poľský trh smeruje česko-grécko-slovenský výrobca nápojov na juh. V Slovinsku sa usiluje o kúpu minerálky Radenska s dlhoročnou tradíciou. Jedným z jej súperov v tendri bude aj globálny líder Coca-Cola. Zaujímavosťou je, že Radenska plní v Slovinsku značku Pepsi, s ktorou Kofola v Česku a na Slovensku súperí.

Najznámejšia z kryptomien bitcoin zažila v priebehu jedného roka celý ekonomický cyklus. Kto do nej včas investoval, mohol kráľovsky zbohatnúť. Pre bežných ľudí je však tento typ investovania Gambling s virtuálnou dôverou.

Najväčšou chybou pamiatkovej ochrany je chýbajúci projektový manažment a vzťah k investíciám, hovorí v rozhovore o pamiatkach ako investícii architekt a pamiatkar Alexander Németh. Pamiatkari nesmú odháňať investorov, naopak, mali by ich prosiť, aby prišli a vdýchli zdanlivo nepotrebným budovám život.

Súčasťou vydania je tento týždeň TREND Focus Rakúsko a takisto príloha TREND plus o internej logistike.

Vážení čitatelia, v aktuálnom TRENDE je aj tento týždeň pre vás ešte oveľa viac užitočných informácií. Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe, printové vydanie na stiahnutie už od stredy obeda, deň pred oficiálnym vyjdením. Takisto majú TREND vždy so sebou v iPhone, iPade alebo na tabletoch s androidom.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

O špinavej kampani, Kofole na Balkáne a mávaní Krymu

S úctou

Oliver Brunovský

O špinavej kampani, Kofole na Balkáne a mávaní Krymu

TREND 11 / 2014