Slovenská vládna koalícia sa dohodla, že slovenský parlament bude o reforme eurovalu hlasovať ako posledný. Má sa to stať pred najbližším summitom lídrov EÚ, ktorý sa bude konať 17. a 18. októbra. Koaličná SaS sa však verbálne stavia radikálne proti eurovalu, čo jej predseda Richard Sulík s obľubou prezentuje aj v zahraničných médiách. Nemecký týždenník Der Spiegel dnes na svojom internetovom portáli uvažuje o tom, čo môže eurozóna urobiť na zmenu postoja Slovenska a čo sa môže stať, ak slovenský parlament reformu odmietne.
Podľa portálu krajiny eurozóny chcú predísť zbytočným problémom, a preto budú v najbližších týždňoch Slovensko masívne "spracovávať" a v krajom prípade vyvinú tlak, aby schválilo reformu EFSF. "Vláde v pochybnostiach priznajú niekoľko pseudoprivilégií, aby si bratislavská koalícia zachovala tvár pred vlastnými voličmi a partnermi z eurozóny. Mohlo by to vyzerať približne nasledovne: Slovensko sa oficiálne pripojí, ale v krajnom prípade nebude musieť nič zaplatiť. Podobné prípady sa v dejinách EÚ stali už nespočetnekrát."
Podľa Spiegelu však ani prípadné neschválenie nebude pre eurozónu žiadnou katastrofou. V tejto situácii bude mať eurozóna dve možnosti. Buď ostatné členské krajiny prevezmú podiel Slovenska alebo sa dohodnú, že celková hodnota garancií v Európskom fonde finančnej stability (EFSF) bude o niečo nižšia než plánovaných 780 miliárd eur.
"Keďže sa už teraz diskutuje o tom, že euroval je malý, krajiny, ktoré už schválili jeho rozšírenie, zrejme zvýšia svoj podiel. A tento problém sa dá vyriešiť bez väčších finančných nákladov," uvádza Spiegel. Slovensko sa na celkovom objeme garancií podieľa necelým 1 % a po schválení zmien by sa mali slovenské záruky zvýšiť zo 4,4 miliardy eur na 7,7 miliardy eur.
Horšie by podľa týždenníka bolo, ak by reforma EFSF neprešla v Holandsku, ktorého podiel predstavuje takmer 6 % alebo 44,5 miliardy eur.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com