Summit únie potvrdil rozdeľovanie európskeho spoločenstva na dve skupiny - tú, čo platí eurom a zvyšok. Napísal to internetový portál nemeckého časopisu Der Spiegel. Bruselský summitový maratón zabetónoval novú hierarchiu v únii - štáty eurozóny kráčajú vpred, zatiaľ čo krajiny ako Británia sú mimo. Spoločenstvo je tak na najlepšej ceste k dvojtriednej spoločnosti, zamýšľa sa Spiegel nad celkovým vyznením summitu.

„Inak sa to ani nedá pomenovať. Zástupcovia desiatich krajín neplatiacich eurom boli zakaždým, keď sa robili skutočné rozhodnutia, poslaní preč z miestnosti. Premiéri malých štátov ako Luxemburska a Slovenska hrali dôležitejšiu úlohu než šéfovia vlád Poľska a Veľkej Británie," myslí si web spravodajského magazínu. Trend má podľa Spiegelu najbližších rokoch ešte silnieť.

„Vzniká jadro Európy pod vedením Nemecka, ktoré udáva smer. Toto jadro bude stále častejšie pripravovať ekonomické rozhodnutia pre celú EÚ," cituje server odborníka na európske záležitosti Christopha Meyera, podľa ktorého sa s novou Európou bude vyrovnávať ťažko najmä Británia.

Ponuka, ktorú nemohli odmietnuť

Okrem zmeneného rebríčka krajín summit ukázal aj nový štýl lídrov únie. Podľa komentára Financial Times Deutschland pripomínal spôsob jednania s bankami najviac zo všetkého mafiánske filmy. Na vrcholných schôdzkach únie sa zriedkakedy jednalo tak tvrdo.

„Bolo to ako v najkrajšom mafiánskom filme - ponuka, ktorú nemožno odmietnuť. Inak by (politici) pristúpili k vynútenému škrtnutiu dlhov," usudzuje komentátor Financial Times Deutschland.

Banky tratiť nemusia 

Podľa webu denníka Süddeutsche Zeitung kývnutie bánk na 50 percent odpisov automaticky neznamená, že prídu o polovicu investícií. „Päťdesiat percent nie je vždy polovica," poznamenáva ku konečnej dohode denník. Pripomína, že záchranný fond eurozóny EFSF počíta s garanciami pre súkromný sektor až do výšky 30 miliárd eur.

„Po druhé medzinárodná banková asociácia IIF síce oznámila, že dobrovoľne pristúpila na dohodu, to však neznamená, že to budú všetky inštitúcie rešpektovať," napísal server s tým, že v minulých týždňoch sa mnoho bankových domov gréckych dlhopisov zbavilo. A tie, ktoré si ich nechali, na nich môžu vďaka poisteniu EFSF ešte zarobiť, usudzuje denník.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Tomáš Benedikovič