Deklarácia viedla k tomu, že Madrid prevzal správu tohto autonómneho regiónu a obvinil vedenie Katalánska zo vzbury. Proti uväzneniu niekoľkých členov zosadenej katalánskej vlády protestovali tisíce ľudí v rôznych častiach Katalánska, na večernú demonštráciu v Barcelone sa zišlo podľa polície okolo 25-tisíc ľudí. Večer musela byť uzavretá hlavná vlaková stanica v Barcelone, kde demonštranti vyše štyri hodiny blokovali koľaje.

Demonštrácie sa v stredu konali spoločne s generálnym štrajkom, ktorý vyhlásili jedny z tamojších odborov. Samotný štrajk ale mal len minimálny dopad, pretože väčšie odborové zväzy sa k nemu nepripojili. Podľa španielskych úradov štrajkovala asi tretina katalánskych škôl, väčšie protesty usporiadali vysokoškoláci.

Už od skorého rána skupiny demonštrantov s transparentmi „Slobodu pre politických väzňov“ blokovali cesty najmä v okolí Barcelony a tiež niektoré trasy do Francúzska. Ochromená bola aj diaľnica medzi Barcelonou a Madridom. Na mnohých miestach spôsobili demonštranti niekoľkokilometrové dopravné zápchy. Na niekoľkých miestach zasahovala katalánska polícia, väčšie incidenty ale hlásené neboli.

Bez väčších problémov sa obišla verejná doprava v Barcelone, kde tiež zostala otvorená väčšina obchodov či kaviarní. Normálne fungoval barcelonský prístav, ktorého zamestnanci sa k štrajku nepripojili. Obmedzená nebola ani prevádzka letiska.

Na stanici Sants v Barcelone blokovali demonštranti od neskorého popoludnia viac ako štyri hodiny koľaje španielskej vysokorýchlostnej železnice. Minimálne dva vlaky museli ukončiť jazdu v predchádzajúcej zastávke. Na záberoch zo sociálnych sietí bol vidieť na stanici Sants vlak, na ktorom bola nastriekaná prečiarknutá číslica 155. To je číslo ústavného článku, na základe ktorého Madrid koncom októbra prevzal priamu správu Katalánska po vyhlásení nezávislosti tamojším regionálnym parlamentom.

Okolo 25-tisíc ľudí sa podľa odhadu polície zišlo v podvečer pred barcelonskou katedrálou, kde ľudia niesli transparenty s heslami "Slobodu pre politických väzňov" a volali „Puigdemont je náš prezident“, s odkazom na expremiéra Carlesa Puigdemonta a vyhlásenie nezávislej katalánskej republiky. Tisíce ľudí demonštrovali za prepustenie exministra aj v mestách Terrasa a Girona. Aj v Girone okupovali demonštranti koľaje španielskych vysokorýchlostných vlakov AVE, na tamojšej stanici boli viac ako 12 hodín.

Veľká demonštrácia za prepustenie uväznených katalánskych politikov a separatistických vodcov sa konala v Girone, kde sa pred radnicou zišlo okolo 12-tiísc ľudí. Zhruba 8 000 ľudí demonštrovalo napoludnie podľa odhadu polície na barcelonskom námestí pred sídlom katalánskej vlády.

Konfederácia katalánskych zväzov (CSC) vyhlásila štrajk oficiálne za zvýšenie platov a zlepšenie podmienok na trhu práce. Urobila tak ale v čase krízy, ktorú vyvolali snahy vedenia Katalánska odtrhnúť sa od Španielska a ktorá sa v posledných dvoch týždňoch vyhrotila.