Dolná snemovňa španielskeho parlamentu hlasovala vo štvrtok za vypracovanie návrhu zákona o 3-percentnej dani z príjmov internetových gigantov. Daň by sa mala vzťahovať na lokálne tržby technologických gigantov, ako sú Facebook, Google, Apple či Amazon. Španielsko odhaduje, že ročne prinesie do štátnej pokladnice približne 1 miliardu eur.
Kancelária amerického obchodného zástupcu pritom v utorok (2. 6.) uviedla, že začína vyšetrovanie daní z digitálnych služieb, ktoré zaviedli, alebo plánujú zaviesť obchodní partneri USA.
„Sme pripravení podniknúť všetky primerané kroky na ochranu našich firiem a zamestnancov pred akoukoľvek diskrimináciou,“ uviedol americký obchodný zástupca Robert Lighthizer.
Platnosť je podmienená dohodou v rámci OECD
Dokončenie španielskych právnych predpisov bude trvať tri až štyri mesiace, vzhľadom na to, že menšinovú vládu premiéra Pedra Sáncheza čaká náročná úloha, keďže potrebuje získať na ich schválenie v parlamente dostatok hlasov.
Daň v Španielsku pritom vstúpi do platnosti iba vtedy, ak členské štáty Organizácie pre spoluprácu a rozvoj (OECD) dosiahnu dohodu o zavedení spoločnej digitálnej dane. Jej cieľom je, aby veľké technologické firmy spravodlivejšie platili dane tam, kde generujú tržby. Mnohé giganty sa totiž snažia minimalizovať svoju daň z príjmu tým, že si zaregistrujú oficiálne sídlo v krajinách s nízkymi daňami.
V prípade, že parlament návrh dane schváli, budú technologické spoločnosti platiť v Španielsku daň vo výške 3 percentá z lokálnych tržieb, ak bude ich globálny obrat vyšší ako 750 miliónov eur a tržby v Španielsku dosiahnu najmenej 3 milióny eur. To sa zhoduje s návrhom Európskej únie (EÚ).
Francúzsko patrí medzi krajiny EÚ, ktoré už schválili digitálnu daň, ale nakoniec sa dohodlo s USA na jej odklade, kým sa o nej rokuje v rámci OECD. Ak sa však nedosiahne pokrok, Paríž je pripravený začať s jej výberom na budúci rok.