Bývalí predstavitelia regionálnej vlády čelia obvineniam z povstania, podnecovania vzbury či sprenevery. Za tieto prečiny môžu na základe španielskych zákonov dostať tresty odňatia slobody na 30, 15 a šesť rokov. Prokurátorov návrh však musí ešte schváliť súd.
J. M. Maza sa v pondelok tiež vyjadril, že chce voči politikom zaviesť preventívne opatrenia. Či budú zahŕňať aj ich zatknutie a väzbu nešpecifikoval. Informoval o tom portál bbc.com.
Prišli aj politici, ktorí mali ostať doma
Prokurátor vzniesol obvinenia v čase, keď Španielsko prevzalo priamu kontrolu nad Katalánskom aj jeho vládou.
Premiér Mariano Rajoy ešte v piatok večer oznámil, že sa rozhodol vypísať v regióne nové voľby, ktoré sa uskutočnia 21. decembra. Madrid pristúpil k takýmto opatreniam po tom, ako katalánski zákonodarcovia hlasovali za vyhlásenie nezávislosti tohto regiónu.
Ako informuje BBC, inštitúcie fungovali ako obyčajne aj napriek tomu, že sa do práce dostavili aj katalánski politici, ktorých centrálna vláda varovala, aby tam nechodili.
Madrid sa už skôr vyjadril že ak prepustení politici budú pokračovať v práci, budú obvinení z „uzurpovania si funkcie iných“.
Kandidovať môže. Ak nepôjde do väzenia
C. Puigdemont medzičasom vycestoval do Bruselu, informuje agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného člena španielskeho parlamentu. Zo strany jeho asistentov zatiaľ nedostala potvrdzujúce informácie.
Na pozadí zmien v regióne už tiež politické subjekty riešia otázku spomínaných regionálnych volieb. V pondelok hovorca separatistickej Republikánskej ľavice Katalánska (ERC) vyhlásil, že strana bude kandidovať v plánovaných voľbách.
Podľa španielskeho ministra zahraničia Alfonsa Dastisa by v decembrových voľbách mohol kandidovať aj Carles Puigdemont za predpokladu, že nepôjde do väzenia.