Španielsko od októbra zníži daň z pridanej hodnoty na plyn z doterajších 21 na päť percent. Premiér Pedro Sánchez dnes povedal, že vláda chce takýmto spôsobom pomôcť domácnostiam s drahými energiami. Za posledný rok už vláda v Madride dvakrát znížila DPH na elektrinu.
Pomoc občanom
„Aby mali naši občania nižšie účty za vykurovanie," povedal Sánchez v rozhovore v rozhlasovej stanici Cadena SER, keď odôvodňoval rozhodnutie svojej vlády znížiť aj DPH na plyn. Vláda sa podľa neho snaží „spravodlivo rozdeliť náklady na vojnu" na Ukrajine.
Ceny energií sa začali výraznejšie zvyšovať už vlani, plyn pre európsky trh sa vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku predával zhruba za 28 eur za megawatthodinu (MWh), zatiaľ čo teraz sa pohybuje okolo 230 eur/Mwh. Už pred vlaňajšími Vianocami sa ale jeho cena prudko zvýšila a dostala sa k 130 eurám, kým sa v januári vrátila pod 65 eur. Podľa časti analytikov to bola reakcia na energetickú politiku Európskej únie, ktorá tlačí na rýchly odklon od fosílnych palív bez adekvátneho riešenia.
Určujúca európska rola TTF
Situácia na trhoch s energiami sa zhoršila po februárovej invázii ruských vojsk na Ukrajinu, začiatkom marca sa tak cena plynu v TTF dostala prechodne až k 345 eurám za MWh, ale ešte v ten istý deň sa vrátila späť pod 200 eur/MWh. Cena plynu v TTF je pre ceny suroviny v Európe určujúca, zatiaľ čo Rusko je významným dodávateľom plynu do Európskej únie.
Španielsko a ďalšie členské krajiny EÚ sa dohodli, že spotrebu plynu znížia o sedem percent. Spotreba plynu v Španielsku je ale zatiaľ tento rok v porovnaní s vlaňajškom vyššia, uviedla agentúra Reuters. Vlny horúčav spôsobili, že dopyt po elektrine sa niekoľkokrát skokovo zvýšil pre vyššie využitie klimatizácie, pre teplo sa ale zároveň znížila hladina vodných tokov, takže výsledkom bola nižšia produkcia vodných elektrární. Tie sú v Španielsku významným zdrojom pri výrobe elektriny.