Španielsko diskutuje o budúcnosti svojich jadrových elektrární. Návrh vládnej energetickej stratégie počíta s postupným útlmom výroby elektriny z jadra, zatiaľ čo pravicové strany, ktoré majú šancu vrátiť sa do vlády, sú skôr naklonené zachovaniu jadra, píše agentúra EFE. V hre je predĺženie životnosti existujúcich siedmich jadrových reaktorov. Vlani jadrové elektrárne vyrobili zhruba pätinu z celkového objemu elektriny, ktorá sa v krajine spotrebúva.

Návrh vládnej energetickej stratégie označovanej v Španielsku skratkou PNIEC (Plan Nacional Integrado de Energia y Clima), ktorý vypracoval kabinet vedený socialistickým premiérom Pedrom Sánchezom, počíta v krajine s postupným vyradením siedmich jadrových reaktorov z prevádzky medzi rokmi 2027 až 2035. Jadrové elektrárne by mohli nahradiť obnoviteľné zdroje a výroba elektriny pomocou plynu, ku ktorému má Španielsku dobrý prístup vďaka vysokému počtu terminálov pre skvapalnený plyn (LNG).

Situácia by sa však mohla ešte zmeniť, keby sa k moci dostala pravica. Konzervatívna Ľudová strana, ktorá získala v júlových parlamentných voľbách najviac mandátov a ktorá sa usiluje o zostavenie novej vlády, vo svojom programe počíta s predĺžením životnosti existujúcich reaktorov. Odklon od jadra odmieta aj krajne pravicová strana Vox.

„Jadrové elektrárne by mohli zostať funkčné aj po stanovených termínoch (životnosti), ak o to spoločnosti (prevádzkovatelia reaktorov) požiadajú,“ povedal agentúre EFE odborník na energetiku Alfredo García. Šéf spoločnosti Iberdola Ignacio Sánchez Galán sa predĺženiu nebráni za predpokladu, že bude mať ekonomický zmysel. Iberdrola prevádzkuje sama alebo s inými podnikmi šesť zo siedmich španielskych jadrových blokov.

Jadrové elektrárne vyrábajú v Španielsku zhruba pätinu elektriny a veľkú váhu majú v posledných rokoch obnoviteľné zdroje. Podľa správcu elektrickej siete Red Eléctrica obnoviteľné zdroje v minulom roku vyrobili 42 percent španielskej elektriny.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Španielsko zdvojnásobilo nákupy ropy z Latinskej Ameriky