Veľké módne spoločnosti v Španielsku začnú od apríla budúceho roka zbierať vyradené oblečenie v rámci dobrovoľnej pilotnej schémy nakladania s textilným odpadom. Predpokladá sa, že tieto nariadenia Európskej únie vstúpia do platnosti v roku 2026. Informuje o tom správa agentúry EFE.

Inditex, majiteľ Zary, H&M, Decathlon a Primark je medzi 10 značkami, ktoré sa zúčastnia na skúšobnej separácii textilu a obuvi od ostatného odpadu, aby ich bolo možné opätovne použiť alebo recyklovať. Uviedli to organizátori projektu s názvom Re-viste.

Plánované nariadenia EÚ pritom nenadobudnú účinnosť pred rokom 2026, keďže úrady dajú spoločnostiam aspoň rok na prispôsobenie sa, uviedli vládni predstavitelia a zdroje z módneho priemyslu.

„Nariadenia nám ukazujú cestu, ale rozhodli sme sa nečakať na splnenie zákonných požiadaviek," povedal Andrés Fernández, prezident Re-viste a vedúci oddelenia udržateľnosti v maloobchodnom odevnom reťazci Mango, ktorý je tiež súčasťou testu.

Podľa navrhovaných pravidiel, spoločnosti, ktoré predávajú viac oblečenia a obuvi, budú pravdepodobne musieť platiť viac za nakladanie s odpadom.

V Španielsku sa podľa oficiálnych údajov zbiera oddelene len 12 percent použitého oblečenia a 88 percent končí na skládke. Každý obyvateľ Španielska vyhodí 20 kíl oblečenia ročne v porovnaní s priemerom sedem kíl v Európe, uvádzajú úrady.

Počas ročného skúšobného obdobia plánuje Re-viste postaviť v kostoloch, obchodoch, obchodných centrách a uliciach desiatky kontajnerov na zber odpadu do vriec a jeho odvoz do závodov na triedenie.

Módne spoločnosti odhadujú, že keď legislatíva vstúpi do platnosti, Španielsko bude potrebovať jeden kontajner na textilný odpad na každých 1200 obyvateľov.

Ďalšie dôležité správy

Messy,Wardrobe,With,Different,Clothes.,Fast,Fashion,Concept
Neprehliadnite

V SR sa ročne vytriedi cez osemtisíc ton textilu, odpadu ale v skutočnosti vzniká oveľa viac