V zime zomiera viac ľudí ako v lete, a to nielen preto, že je vonku chladno. Ukazuje sa, že vnútorný chlad môže byť rovnako nebezpečný, píše agentúra Bloomberg. Európske zdravotné údaje už dlho poukazujú na to, že miernejšie podnebie, kde je v domácnostiach často prievan a slabé vykurovanie, prináša nadmernú úmrtnosť v zime. Napríklad v Portugalsku je oveľa vyššia ako vo Fínsku.
Napriek nedávnemu poklesu cien plynu sa orgány verejného zdravotníctva obávajú, že vysoké náklady na energiu spôsobia, že mnohí Európania túto zimu nebudú môcť dostatočne vykurovať svoje domovy. Anglicku hrozí humanitárna kríza, varoval v septembri vo výskumnom časopise BMJ riaditeľ UCL Institute of Health Equity v Londýne Michael Marmot. Predpokladá sa, že infekcie dýchacích ciest, ako je covid-19, chrípka, zápal pľúc a akútna bronchitída, túto zimu pravdepodobne zaplnia až polovicu nemocničných lôžok.
Teplotné minimum
Aké teploty už znamenajú zimu v miestnosti? Britský úrad verejného zdravia má odpoveď: Vnútorná teplota 18 stupňov Celzia je minimum. Ak dôjde k poklesu tejto teploty, človek bude čeliť zdravotným rizikám, ako je zvýšený krvný tlak, krvné zrazeniny a infarkty.
„Toto nie je problém hypotermie ako taký,“ hovorí profesor fyziológie na University of Portsmouth Mike Tipton. „Je to dôsledok ochladzovania a fyziologických obranných mechanizmov a súvisiacej dehydratácie.“
Nikto by si dehydratáciu na prvé počutie nespájal s pobytom v chladnom prostredí, ale M. Tipton uvádza, že je to normálna reakcia. Je to preto, že keď prechladnete, krvné cievy v koži sa stiahnu, čím sa zníži prietok na periférie tela, aby sa väčšina krvi chránila pod vrstvou izolačného tuku. To vedie k potrebe močenia, ktorá sa nazýva diuréza, vyvolaná chladom. Ako sa krv koncentruje a zahusťuje, hovorí špecialista, riziko zrazenín stúpa, pričom v najväčšom nebezpečenstve sú starší ľudia.
Človek má mozog
Človek sa jednoducho nevyvinul, aby sa prispôsobil chladnejším teplotám, hovorí M. Tipton. Namiesto toho má mozog, aby vymyslel ako sa zahriať vo svojom domove. „Ak tam teraz sedíte pohodlne, do značnej miery vám zaručím, že vaša priemerná teplota pokožky je 33 stupňov Celzia,“ hovorí M. Tipton. „Teplota trupu bude 35, 36 stupňov Celzia a teploty vašich končatín 20 stupňov. To je presne ten istý teplotný profil, aký by ste mali, keby ste boli nahí pri teplote 26 až 28 stupňov.”
Napriek tomu je možné prispôsobiť sa nižším teplotám. Niektoré stratégie sa podobajú mysleniu starých mám, pretože pravdepodobne vyrastali v dome, ktorý bol o niekoľko stupňov chladnejší ako teraz: Oblečte si sveter, hrubé ponožky alebo klobúk. Mačka v lone môže pomôcť v chladných popoludniach alebo večeroch. A je dobré na noc naukladať hrubé paplóny, stlmiť termostat a použiť akékoľvek úspory na to, aby sa teplo cez deň trochu zvýšilo.
Keďže moderní Európania a Američania trávia 90 percent svojho času vo vnútri, zdravým dospelým môže pomôcť vybudovať si odolnosť len tým, že chodia vonku a cvičia pri rôznych teplotách.„Môžete zmeniť svoju vlastnú reakciu na chlad,“ hovorí zakladateľka Outdoor Swimming Society v južnom Anglicku Kate Rewová. „To, čo sa na prvý pohľad zdá byť naozaj nepríjemné a spôsobuje, že sa cítite naozaj chladne, sa po chvíli odhodlania môže zdať úplne v poriadku.“
Jej skupina pláva po celý rok a cez zimu sa nakrátko ponorí do takmer mrazivej vody. V dôsledku toho sa podľa nej mnohí členovia môžu cítiť pohodlne, aj keď sú ich domovy chladné. „Sú to naozaj zdraviu prospešné veci, keď cítite, že ste odolnejší.“