Americká spoločnosť SpaceX plánuje tretí integrovaný testovací let novovyvíjanej kozmickej lode StarShip a nosného stupňa Super Heavy. Získala na to povolenie od amerického Federálneho úradu pre letectvo. Predchádzajúce dva pokusy - vlani v apríli a v novembri - skončili po niekoľkých minútach po štarte explóziami.
SpaceX síce presný čas nezverejnila, no oznámila, že pol hodiny pred zapálením motorov spustí živý prenos. Obrovský systém je už pripravený na odpaľovacej rampe v kozmodróme Starbase pri texaskom meste Boca Chica.
Plán tretieho skúšobného letu sa líši od predchádzajúcich pokusov. Trajektória Starship tentoraz bude mieriť k dopadu do Indického oceánu, zatiaľ čo pri predchádzajúcich mala let ukončiť pri Havajských ostrovoch. Bližšie podrobnosti nie sú jasné, nosný stupeň sa má ale opäť po oddelení od kozmickej lode pokúsiť o pristátie vo vodách Mexického zálivu, neďaleko základne SpaceX.
Starship tvorí obrovská nosná raketa Super Heavy a druhý stupeň, kozmická loď Starship. Systém dokopy meria 120 metrov a je tak doteraz najväčším postaveným systémom svojho druhu.
Ide tiež o najvýkonnejší kozmický dopravný systém - nosič poháňa 33 raketových motorov Raptor, kozmickú loď potom šesť rovnakých jednotiek. Testovacie lety sú zatiaľ v pláne bez posádky, podľa SpaceX má ale plavidlo do budúcnosti uniesť až 100 ľudí, či veľké množstvo nákladu a vybavenia.
Spoločnosť SpaceX navrhla systém tak, aby bol plne opakovane použiteľný, a dúfa, že ho bude využívať pre prieskum hlbokého vesmíru, najmä pre cesty na Mars. Na úspešné testy sa spolieha aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý si Starship vybral pre pristátie svojich astronautov na Mesiaci.
Túto fázu programu Artemis úrad plánuje na rok 2026. SpaceX však musí najprv dokázať, že sa jej kozmická loď dokáže vôbec dostať na zemskú orbitu, píše server Space.com.