A keďže studená vojna bola na tom najchladnejšom bode, nechceli ostať pozadu ani americkí vedci. Po potvrdení sovietskych experimentov vypukla mánia poly vody, až kým... ale škoda prezrádzať koniec, nedávny článok v magazíne Slate stojí za prečítanie.

Málokedy si človek vypočuje, že si politik prizná chybu. A u centrálneho bankára je to ešte zriedkavejšie. Bývalý člen Fedu Andrew Huszar, zodpovedný za spustenie kvantitatívneho uvoľňovania, po piatich rokoch priznáva v článku pre The Wall Street Journal, že to asi bola chyba. Ktorá namiesto toho, aby uľahčila život dlžníkom v čase hypotekárnej krízy prospela najmä bankám.

To, že Švajčiari budú hlasovať za zavedenie minimálneho príjmu už slovenskými médiami prefičalo, chýba už len pripomenutie SaS, že oni také niečo navrhovali oveľa skôr. The New York Times sa do nápadu ponorili hlbšie a analyzujú, či by takéto riešenie náhodou nebolo dobrým nápadom aj pre USA. A ekonóm Tyler Cowen ponúka svoj pohľad na to, prečo to až taký dobrý nápad zasa nie je – a pripomína, že obdoby minimálneho príjmu ponúka hneď niekoľko už jestvujúcich sociálnych dávok či daňových úľav.

Asi najmenej viditeľnou Nobelovkou tohto roka bola tá za mier. Získala ju Organizácia pre zákaz chemických zbraní. Momentálne je jej najväčším víťazstvom Sýria, ktorá sa pustila do ničenia chemických zbraní. Ako sa ale také zbrane vlastne ničia, ak nemajú znečistiť životné prostredie či ublížiť ľuďom? Nie je to jednoduché ani rýchle, odpovedá The New Yorker. Ktorý zároveň ponúka aj vysvetlenie, prečo sa dátum odzbrojenia do polovice budúceho roka nepodarí splniť.

Najbližšie týždne vo svete zábavy budú plné Sony a Microsoftu, ktoré uvádzajú na trh nové generácie konzol. Magazín Wired ponúka pohľad na ich nečakaného konkurenta. Americká firma Valve – založil ju milionár z Microsoftu Gabe Newell a nie je kótovaná na burze – pripravuje jednoduché PC, ktoré bude schopné prevádzkovať ich hernú službu Steam. Steam za ostatné roky zmenil herný PC svet na nepoznanie, článok hľadá odpoveď, či sa to stane aj keď pred televízormi pribudnú Steamboxy. Ale pokojne ho možno čítať aj ako príbeh o tom, ako byť v meniacom sa svete stále inovatívny.

Kniha na tento víkend je o tom, ako sa Twitter dostal z hláv jeho tvorcov až na burzu, v najväčšom IPO tohto roka. Základ príbehu si za posledné týždne prečítal už asi každý, autor Nick Bilton – novinár z New York Times – však mal čas rozprávať sa so všetkými zainteresovanými. Kniha Hatching Twitter ponúka oveľa detailnejší pohľad na spory zakladateľov aj na cestu od nápadu k úspešnej – i keď stále neziskovej – firme.

Sovietska nemrznúca voda, švajčiarsky minimálny príjem a americké sorry za kvantitatívne uvoľňovanie

Nick Bilton - Hatching Twitter Zdroj: Amazon