Južná Kórea po nedeľňajšej leteckej havárii, ktorá si vyžiadala 179 obetí, zvažuje, že urobí špeciálnu kontrolu všetkých lietadiel typu Boeing 737-800 prevádzkovaných v krajine.

Stroj spoločnosti Jeju Air, so 181 ľuďmi na palube, havaroval pri pokuse o pristátie na letisku v meste Muan. Vo vysokej rýchlosti sa so zjavne stále zasunutým podvozkom šmýkal po pristávacej dráhe a narazil do steny za ňou. Následne explodoval. Jednu z najhorších leteckých katastrof v Južnej Kórei prežili iba dvaja členovia posádky.

Podľa Soulu je v krajine v súčasnosti v prevádzke 101 lietadiel radu B737-800. Úrady pritom prehodnocujú plány na vykonanie ich špeciálnej inšpekcie.

Teraz preverujú stret s vtáctvom a poveternostné podmienky. Médiá spomínajú kritiku odborníkov, ktorí sa po analýze videozáznamov pristátia lietadla pýtajú, či mohla úlohu pri katastrofe zohrať aj výstavba samotného letiska.

Kim Kvan-il, profesor leteckej vedy na juhokórejskej univerzite Silla a bývalý pilot, vyjadril rozrušenie po pozretí videa, na ktorom vidieť, ako lietadlo zvládlo núdzové pristátie, ale potom narazilo do steny. Tvrdí, že za normálnych okolností na konci dráhy takáto pevná prekážka nie je. Je to v rozpore s medzinárodnými normami leteckej bezpečnosti, dodal.

Akcie nízkonákladových aerolínií Jeju Air zaznamenali v pondelok nakrátko prepad až o 15,7 percenta na 6 920 juhokórejských wonov (4,50 eura). To bola najnižšia hodnota akcií od kótovania spoločnosti na burze v roku 2015. Neskôr sa pokles ceny akcií zmiernil.

Prepad zaznamenala aj firma AK Holdings, ktorá je materskou spoločnosťou Jeju Air. Jej akcie klesli o 12 % na najnižšiu hodnotu za 16 rokov.

Ďalšie dôležité správy

KK1 Seattle - Na archívnej snímke z 30. septembra 2020 lietadlo Boeing 737 Max sa pripravuje na pristátie po testovacom lete v americkom Seattle. Americký výrobca lietadiel Boeing zaznamenal v roku 2022 výrazný rast objednávok aj dodávok, za európskym konkurentom Airbus však opäť zaostal, už štvrtý rok po sebe. Airbusu pomohol najmä dopyt po jeho strojoch na kľúčovom čínskom trhu, na ktorom prekonal amerického rivala viac než desaťnásobne. FOTO TASR/AP
FILE - A Boeing 737 Max jet prepares to lan
Neprehliadnite

Boeing znižuje stavy. Pre zlú finančnú situáciu prídu o prácu tisíce zamestnancov