Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) volá po diskusii medzi verejnou správou a súkromným sektorom a po nastolení vzájomnej dôvery. Uviedol to predseda SOPK Peter Mihók vo svojom vyhlásení. Komora tvrdí, že realizovať úspešnú ekonomickú politiku v podmienkach pandémie nie je možné v atmosfére chaosu, nekoncepčnosti a nízkej odbornosti ani bez diskusie s tými, na plecia ktorých opatrenia prijímané vládou dopadajú. Komora ponúka svoje kapacity napríklad pri implementácii peňazí z plánu obnovy.

„V oblasti verejných financií prakticky niet pozitívnych správ," skonštatoval Mihók a dodal, že dlhodobá udržateľnosť verejných financií je ohrozená. Dá sa to podľa neho v určitom rozsahu pripísať pandémii, avšak komora nezaznamenala kroky, ktoré by potvrdili vážny záujem o úspory na strane verejného sektora.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Cieľom plánu obnovy je posunúť celý zdravotnícky systém, uviedol Heger

Mihók pripomenul aj problematickú tvorbu slovenského plánu obnovy, pri ktorej vládni predstavitelia sľubovali diskusie, tie sa však nekonali a jeho záverečné prerokovanie však bolo iba formálne. „Základnou otázkou je, nakoľko je plán len technokratickým písomným materiálom a v akej miere posunie Slovensko k modernej spoločnosti," dodal Mihók.

Pri pláne obnovy vidí SOPK i ďalšie problémy, podľa komory je chybou už to, že Európska únia (EÚ) predpísala, že 37 percent z poskytnutých peňazí musí ísť do zelenej ekonomiky a 20 percent do digitálnej ekonomiky. „Nie je predsa možné porovnávať úroveň stavu ekonomík vyspelých krajín a dobiehajúcich ekonomík, ktoré nemajú vybudovanú potrebnú dopravnú infraštruktúru, potravinovú stabilitu, sociálne systémy či odstránené výrazné regionálne rozdiely," komentoval podpredseda SOPK Július Kostolný.

Komora tiež kritizuje, že otázna je implementácia plánu obnovy, tvorcovia si totiž nespočítali, či na to Slovensko vôbec má kapacity.

Nešťastné bolo podľa komory aj rozhodnutie, že Fond obnovy a odolnosti riadil úrad predsedu vlády a štandardné eurofondy zostali v kompetencii podpredsedníčky vlády a ministerky pre investície Veroniky Remišovej (Za ľudí). „Cítime slabú previazanosť medzi obidvoma agendami a dnes ešte ani nepoznáme, do čoho budú smerované peniaze z klasických eurofondov," podotkol Kostolný.

Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.
Neprehliadnite

Kvalitu plánu obnovy poznačila chýbajúca široká diskusia pri jeho príprave, tvrdí SOPK

Mihók tvrdí, že ani v ďalších oblastiach bezprostredne ovplyvňujúcich podnikanie nepozoruje zásadné zlepšenie stavu. Naďalej podľa jeho slov klesá kvalita absolventov všetkých stupňov vzdelávania, absentuje jasná predstava, ako aspoň zastaviť úpadok vzdelávania a o situácii v zdravotníctve sa mnohí členovia komory presvedčili počas pandémie.

Mihók doplnil, že je ešte veľa oblastí, kde treba aktívnejšie vyvíjať tlak hlavne na predstaviteľov verejnej správy s cieľom, aby reprezentanti podnikateľského prostredia boli v oveľa väčšej miere zapájaní do rozhodnutí, ktoré majú bezprostredný dosah na ekonomiku, a tým aj životnú úroveň všetkých obyvateľov Slovenska.