Zamestnávatelia združení v Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore (SOPK) a Klube 500 vyzývajú vládu, aby pri prijímaní protiepidemiologických opatrení nepristúpila k unáhleným, nepremysleným a neprediskutovaným krokom. Obávajú sa, že tie by smerovali k zatváraniu priemyselných podnikov a zákazu dochádzky zamestnancov do zamestnania.

SOPK a Klub 500 v spoločnom stanovisku požadujú od vlády, aby vytvárala predpoklady pre zabezpečenie chodu ekonomiky v maximálnej možnej miere. Poukazujú pritom na to, že už počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu podniky prijímali prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia. Zmenili režimy prevádzok tak, aby eliminovali možný prenos ochorenia.

Na Slovensku platí od 5.00 h 1. januára 2021 prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek. Opatrenie bude platiť do 24. januára. Povolená je aj cesta s cieľom zaobstarania nevyhnutných životných potrieb - potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického a drogériového tovaru, krmiva a ďalších potrieb pre zvieratá, pohonných látok. Na snímke ľudia pri pokladniach v obchodnom centre na Kazanskej ulici v Bratislave 2. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Bezpečnostná rada BBSK odporúča ďalšie opatrenia v boji s Covid-19

Mnohé podniky naďalej realizujú opatrenia a testujú svojich zamestnancov bez pomoci štátu. „Z pohľadu zamestnávateľov nie je možné, aby súkromné spoločnosti suplovali funkcie štátu a ten sa len mlčky prizeral a čakal, kým tieto spoločnosti zaplatia daňové a odvodové povinnosti," upozorňujú združenia.

Zamestnávatelia sa obávajú kolapsu ekonomiky a následkov núteného odstavenia. V stanovisku zdôrazňujú, že ekonomika musí zostať dostatočne silná a konkurencieschopná, aby mohla čeliť súčasným výzvam a nebola zdecimovaná po jej budúcom reštarte. Súkromný sektor podľa nich vyčerpal všetky svoje rezervy a následky by boli fatálne nielen pre ekonomiku, ale aj pre zamestnancov.

KK16 Brusel - Na archívnej snímke z 2. októbra 2020 maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na summit EÚ v Bruseli. Ustanovenia novely maďarského zákona o vysokoškolskom vzdelávaní z roku 2017, na základe ktorých bola Stredoeurópska univerzita (CEU) založená americkým finančníkom Georgeom Sorosom nútená opustiť Maďarsko, nie sú v súlade s právom Európskej únie a musia byť zrušené, rozhodol v utorok 6. októbra 2020 Súdny dvor Európskej únie (EÚ) so sídlom Luxemburgu. Informáciu uverejnil spravoda
Neprehliadnite

Maďarsko predĺžilo protipandemické opatrenia do 1. februára

Zamestnávatelia ďalej apelujú na vzájomný dialóg. „Klub 500 a SOPK vyzývajú na urýchlené zvolanie širokého stretnutia so zástupcami zamestnávateľov, na ktorom je potrebné prediskutovať celú súčasnú situáciu a hľadať spoločne rýchle, efektívne a vykonateľné opatrenia, ktoré pomôžu zvrátiť súčasnú situáciu," dodali v spoločnom stanovisku.