Podľa Washingtonu 22 amerických diplomatov pôsobiacich v Havane a ich rodinných príslušníkov začalo postupne od konca minulého roka trpieť rôznymi chorobnými príznakmi nejasného pôvodu.

Niektorým diagnostikovali mierne poškodenie mozgu, trvalú stratu sluchu či otras mozgu. Iní trpeli žalúdočnou nevoľnosťou, bolesťami hlavy a zvonením v ušiach alebo sa nedokázali sústrediť či spomenúť si na bežné slová.

Podľa amerických vyšetrovateľov je možné, že sa diplomati mohli stať obeťou sonického (zvukového) útoku. Vyšetrovanie, ktoré vo veci vedie Štátny department USA, zatiaľ nebolo ukončené.

Americký prezident Donald Trump v októbri vyjadril presvedčenie, že za útoky nesie zodpovednosť Kuba. Nevysvetlil však, či sa domnieva, že ich spáchala Kuba alebo iba za ne nesie zodpovednosť, pretože k nim došlo na kubánskej pôde.

Podľa šéfa kubánskej diplomacie však Washington nepredložil dôkazy, že by zdravotné problémy amerických diplomatov boli skutočne dôsledkom útoku. „Môžem kategoricky ubezpečiť, že ktokoľvek tvrdí, že uvedené zdravotné symptómy boli spôsobené útokmi, zámerne klame,“ vyhlásil vo štvrtok B. Rodríguez.

Trumpova administratíva podľa neho využíva celú kauzu ako zámienku na poškodenie vzájomných vzťahov. Kubánsky minister tvrdí, že súčasná americká vláda sa opäť vracia ku konfrontačnej politike, od ktorej upustila administratíva predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu.

Spojené štáty v reakcii na celú kauzu stiahli v októbri z Havany viac ako polovicu svojho diplomatického personálu a všetkých rodinných príslušníkov. Neskôr vyhostili z USA 15 kubánskych diplomatov. Minister zahraničných vecí USA dokonca pohrozil úplným uzavretím americkej ambasády na Kube.