Solárna energia znamená pre Európsku úniu veľké nádeje, že do roku 2030 bude vyrábať 45 percent svojej elektriny z obnoviteľných zdrojov. Visí však nad tým otáznik. Osem európskych spoločností, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v rámci solárneho dodávateľského reťazca, od augusta buď vyhlásilo bankrot, pozastavilo výrobu, varovalo pred zatváraním tovární, alebo reštrukturalizovalo svoje dlhy, vyplýva z údajov spoločnosti SolarPower Europe.
Financial Times (FT) informuje, že švajčiarska firma Meyer Burger Technology je typickou ukážkou rozvíjajúcej sa krízy: jej akcie klesli za posledný rok o 87 percent. Minulý týždeň oznámila, že zatvorí závod na výrobu solárnych panelov v Nemecku, ktorý je jedným z najväčších v Európe. Zároveň dúfa, že predajom akcií existujúcim akcionárom za nižšiu cenu získa 250 miliónov švajčiarskych frankov (261,94 milióna eur) na financovanie expanzie v Spojených štátoch.
Brusel je v súčasnosti pod veľkým tlakom, pretože plánuje zaviesť prísne dovozné clá a iné opatrenia na podporu domáceho solárneho priemyslu. Keďže Európa už začiatkom 21. storočia prišla o svoju pozíciu najväčšieho svetového výrobcu solárnych panelov v prospech Číny, takže renesancia výroby na starom kontinente sa zdá byť nepravdepodobná.
Čínska výrobná kapacita solárnej energie prevyšuje domáci dopyt; spoločnosti stavajú stále ďalšie výrobné linky pre nové technológie a súčasne vyrábajú staršie modely. To viedlo k rekordnému vývozu do zámoria v roku 2023, ktorý ďaleko prevýšil produkciu na trhoch, ako je Európa.
Menší výrobcovia v Európe nemôžu konkurovať cenou: panely vyrobené v Číne je možné vyrábať len za polovičné náklady oproti solárnym zariadeniam vyrobeným v Európe. Rozdiel medzi dovozom a domácimi produktmi by sa mal tento rok zmenšiť, odhaduje Marius Mordal Bakke z Rystadu, ale zostáva výrazne nad normálnou úrovňou.
Rozsah európskeho solárneho priemyslu je nedostatočný a len máločo presvedčí investorov, aby sa naň viac zameriavali, konštatuje ešte FT.