Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry bude elektrina zo slnka v nasledujúcich desaťročiach dominovať na svetových trhoch s elektrickou energiou. Už teraz tvorí tri štvrtiny kapacity obnoviteľných zdrojov energie. BloombergNEF predpovedá, že výstavba solárnych zariadení sa v tomto roku zvýši o ďalších 25 percent, čím sa zvýši kapacita o viac ako 500 gigawattov. Tieto solárne elektrárne však zaberajú príliš veľa miesta. V dôsledku toho sú solárne zariadenia vybudované na netradičných miestach, od vyradených skládok cez nefunkčné golfové ihriská až po nástenné maľby, uvádza agentúra Bloomberg.
Solárna elektráreň potrebuje plochu najmenej dva hektáre na zabezpečenie jedného megawattu energie. To znamená, že 200-megawattový projekt, teda približne 3 000 panelov, by zaberal toľko priestoru ako 550 ihrísk na americký futbal. To je jeden z dôvodov, prečo Čína realizuje mnoho projektov v odľahlých púštnych oblastiach. Aj preto IEA očakáva, že strešné solárne panely sa budú v tomto roku rozširovať oveľa rýchlejšie ako solárne farmy.
Kreativite sa medze nekladú
Keďže solárna energia naberá na obrátkach, jej zástancovia sú čoraz kreatívnejší, pokiaľ ide o umiestnenie panelov. Solárne panely sú na strechách veľkých obchodov, na jachtách a plávajúcich solárnych farmách. Existujú aj dostatočne malé panely, ktoré sa dajú umiestniť na balkón alebo dokonca pripevniť na smartfón. Aby sa minimalizoval záber pôdy, inžinieri pracujú na začlenení tejto technológie do existujúcej infraštruktúry, od skládok po umelecké inštalácie.
Jednou z možností umiestnenia solárnych panelov sú parkoviská a garáže. Inštalácia solárneho prístrešku môže poskytnúť vozidlám tieň, bezpečnosť a bezproblémové nabíjanie elektrických vozidiel, hovorí viceprezident pre dizajn a inžinierstvo spoločnosti DSD Renewables Ben Jones.
Plávajúce solárne farmy
Mnohé krajiny experimentujú s plávajúcimi solárnymi farmami, hoci náklady na môžu byť vysoké. Podľa agentúry BloombergNEF sú drahšie o takmer 40 percent v porovnaní s pozemnými farmami. Stovky plávajúcich projektov boli postavené na jazerách a nádržiach po celom svete - v Japonsku, Indii, Kolumbii, Izraeli, Ghane. V USA bol minulý rok uvedený do prevádzky solárny projekt v New Jersey, ktorý vyrába elektrinu pre 1 400 domácností.
V Číne má obrovská solárna farma v Chuaj-nan na východe krajiny viac ako 500-tisíc panelov, čo stačí na napájanie viac ako 100-tisíc domácností. Panely sú umiestnené na umelom jazere, ktoré sa nachádza na vrchu bývalej uhoľnej bane.
Výstavba projektov na hnedých poliach
Vláda USA poskytuje stimuly na výstavbu solárnych projektov na hnedých poliach, teda na skládkach a vyradených priemyselných závodoch, ktorých možnosti opätovného využitia sú obmedzené. V minulom roku spoločnosť DSD otvorila farmu na skládke v meste Bethel v štáte New York. V USA je lídrom v počte takýchto zariadení štát Massachusetts, ktorý ponúka vlastné daňové stimuly pre takéto projekty. Na uzavretých skládkach sa nachádza 92 solárnych fariem s kapacitou 256 megawattov.
Ruku k dielu priložili aj umelci
V San Antoniu spoločnosť Land Art Generator spolupracovala so základnou školou na vytvorení nástennej maľby so solárnymi panelmi. Umelecké dielo vytlačené na paneloch znižuje výrobu energie o štyri percentá.
Na budúci rok plánuje Land Art Generator odhaliť 30,48 metra vysoký Time Arch v parku Houston. Projekt navrhol berlínsky umelec a architekt Riccardo Mariano. Je vyrobený z čiernych solárnych panelov a bude poskytovať tieň a zároveň vyrábať elektrinu na napájanie 40 okolitých domov.