Väčšina európskych krajín splní svoje ciele v oblasti obnoviteľnej energie s predstihom, medzi nimi aj Slovensko. Predpokladaný rok dokončenia inštalácie solárnych panelov, s ktorými rátal plán do roku 2030, je u nás 2027.

Európska únia v roku 2022 celkovo prispela 41 gigawattmi novej solárnej kapacity, čo je 40-percentný nárast oproti roku 2021. Očakáva sa, že tento rok ukazovateľ vzrastie na viac ako 50 gigawattov, informuje Politico. Podľa údajov lobistickej skupiny SolarPower Europe založených na najnovších národných cieľoch má približne 23 krajín dosiahnuť ciele v oblasti solárnej inštalácie do roku 2027, nie až 2030.

Znamená to, že každý rok sa ušetria milióny ton emisií skleníkových plynov. Minulý rok to bolo 230 miliónov ton emisií oxidu uhličitého. „Vývoj [solárnej] energie bol veľkolepý,“ povedal energetický expert z Európskej environmentálnej agentúry Javier Esparrago. Tento rast je čiastočne spôsobený klesajúcimi cenami solárnych panelov sériovo vyrábaných v Číne. Svoje urobila aj vojna na Ukrajine, keďže krajiny sa pomocou solárnych zariadení snažili znížiť svoju závislosť od ruskej energie.

V júni bola Medzinárodná agentúra pre energetiku nútená revidovať svoje predpovede využívania obnoviteľných zdrojov energie pre EÚ smerom nahor o 38 percent. Väčšina bola spôsobená nárastom rezidenčných a komerčných solárnych inštalácií.

Čína však v tomto smere vedie. V minulom roku nainštalovala 107 GW solárneho výkonu, čo je zhruba ekvivalent celej kapacity USA. Očakáva sa, že v roku 2023 sa čínska solárna energie približne zdvojnásobí.

Ako vrátiť výrobu späť domov

Otázna je však budúcnosť sektora. Ako sa solárna energia stáva čoraz rozšírenejšou a ceny elektriny klesajú, niektorí experti sa obávajú, že klesne motivácia nasadzovať solárnu energiu.

V niektorých krajinách prevádzkovatelia sietí často nariaďujú, aby sa solárne elektrárne v čase nízkeho dopytu zatvorili, čím sa plytvá elektrinou. Začiatkom tohto mesiaca 19 európskych združení v oblasti solárnej energie a obnoviteľných zdrojov energie napísalo Európskej komisii, aby vyjadrilo svoje znepokojenie nad touto praxou s odvolaním sa na jej rozšírenie v krajinách ako Poľsko a Česká republika.

Do roku 2030 bude potrebných milión ďalších pracovníkov v EÚ, ktorí sa majú postarať o zníženie preťaženia siete a školenie pracovníkov v solárnom sektore. Je to „výzvou aj príležitosťou“, ktorá si vyžaduje viac programov odborného vzdelávania, povedal Raffaele Rossi z organizácie SolarPower Europe.

Keďže EÚ sa pri výrobe solárnej energie snaží znížiť svoju závislosť od Číny a vrátiť výrobu späť domov, ďalším rizikom je, že vytvára príliš prísne kritériá pre dovoz, čím spomaľuje rast, doplnil R. Rossi.

Komisia navrhla zákon Net Zero Industry Act, ktorý stanovuje nové domáce ciele solárnej výroby do roku 2030 a zahŕňa aj väčšie dotácie EÚ. „Pre vývoj sektora je dôležité stanovenie cieľa, ktorý je rozumný a dosiahnuteľný, ale zároveň ambiciózny,“ uzavrel R. Rossi.

Ďalšie dôležité správy

Miesto poznačené krvou a radiáciou je dodnes opustené kvôli kontaminácii. No napriek tomu tam vznikla nová elektráreň. Od 5. októbra sa tak v Černobyle opäť vyrába elektrina, no len za pomoci solárnych panelov.
Neprehliadnite

Solárna energia je novou dogmou priemyselníkov. Konečne jej načúva už aj štát