Na Šalamúnových ostrovoch nevznikne zahraničná vojenská základňa, pretože krajina by sa tak stala cieľom „vojenských útokov", uviedol vo štvrtok tamojší premiér Manasseh Sogavare. 

Obavy z reakcie tichomorského regiónu

Vznikom zahraničnej vojenskej základne na Šalamúnových ostrovoch by sa táto krajina stala „nepriateľom" ostatného tichomorského regiónu, uviedol Sogavare pre rozhlasovú stanicu RNZ Pacific.

Základňa by tiež „spravila z našej krajiny a našich občanov cieľ pre potencionálne vojenské útoky – a vláda Šalamúnových ostrovov nikdy nedovolí, aby sa z krajiny a jej ľudu stal vojenský cieľ," uviedol premiér.

Líder Šalamúnových ostrovov sa v podobnom duchu vyjadril aj na stredajšom stretnutí s austrálskym premiérom Anthonym Albanesem, všíma si AFP.

Bezpečnostná dohoda s Čínou

Sogavare sa v týchto dňoch zúčastňuje na summite Fóra tichomorských ostrov, ktorý sa koná v meste Suva, metropole ostrovného štátu Fidži. Ide o prvé stretnutie tohto bloku odvtedy, čo Šalamúnove ostrovy podpísali s Čínou bezpečnostnú dohodu.

Napriek tomu, že jej obsah nebol zverejnený, vyvolala táto bezpečnostná dohoda obavy v krajinách tichomorského regiónu v súvislosti s tým, že Čína by mohla mať na týchto ostrovoch stálu vojenskú prítomnosť. Obe krajiny však takýto plán popierajú.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 archív Sydney - Na archívnej snímke z 23. februára 2022 austrálsky premiér Scott Morrison reční na tlačovej konferencii v Sydney. Austrália požiadala Šalamúnove ostrovy, aby prehodnotili svoj úmysel podpísať bezpečnostný pakt s Čínou. V stredu 13. apríla 2022 to uviedol austrálsky minister pre medzinárodný rozvoj a Tichomorie Zed Seselja po stretnutí s predsedom vlády Šalamúnových ostrovov Manassehom Sogavareom. FOTO TASR/AP 

FILE - Australian Prime Minister Scott Morrison speaks at a news
Neprehliadnite

Šalamúnove ostrovy nebudú nikdy súhlasiť s militarizáciou Tichomoria