Keď zapadne Slnko, doma si zapnete žiarovku, luster alebo malú lampu. Večer pozeráte do modrého svetla počítačového monitora či obrazovky smartfónu. V noci si ľahnete do postele, v izbe počas noci svietia ďalšie drobné zdroje svetla – digitálne stolové hodiny, rôzne malé kontrolky od televízora či notebooku, prípadne cez záclony či žalúzie preniká oranžové verejné osvetlenie.

Linda Geddes sa rozhodla experimentovať a zaumienila si, že sa pokúsi niekoľko týždňov žiť bez umelého svetla a nahradí ho tým prírodným či sviečkami. Tvrdí, že nadmerná svetelnosť, hlavne v nočných hodinách, významne narúša biologické hodiny, ovplyvňuje náladu, kvalitu spánku, pamäť aj kognitívne schopnosti človeka.

Poukazuje na to, že žijeme vo svete permanentného umelého sveta, ktorý ohrozuje predovšetkým spánok. Ľudia by podľa nej mali viac zosúladiť rytmus svojho života s prírodným rytmom Slnka vrátane vstávania.

Viac podrobností o jej experimente a chystanej knihe Chasing the Sun: The astonishing science of sunlight and how to survive in a 24/7 world, ktorá by mala vyjsť začiatkom budúceho roka, si môžete prečítať v reportáži na BBC.

Sociálny detox, čarodej lží a nezdravé žiarovky

Zdroj: SITA / AP

Čarodej lží

Američan Bernard Madoff bol kedysi rešpektovaným finančníkom, jeho kariéra však potupne skončila na súde. V roku 2008 sa totiž ukázalo, že jeho úspešné investovanie nebolo nič iného ako obrovská pyramídová hra. Súd jedného z kedysi najbohatších mužov na Wall Street poslal na 150 rokov za mreže. B. Madoff, v súčasnosti prominent federálnej väznice v Severnej Karolíne, sa 29. apríla dožije 80 rokov.

Desiatky rokov využíval svoju povesť a od investorov ľahko získaval za prísľub vysokého zhodnotenia, až 15 percent, veľké finančné prostriedky. Keď pasca sklapla, ukázalo sa, že zoznam jeho poškodených klientov je dlhý a pestrý.

Okrem bánk a fondov podviedol aj charitatívne inštitúcie, bohatých aj menej majetných jednotlivcov či hviezdy Hollywoodu. Pyramída sa mu zrútila v okamihu, keď investori požiadali o výber siedmich miliárd dolárov. Svoj diel viny v kauze nesie aj Komisia pre cenné papiere a burzy, ktorá napriek opakovaným upozorneniam už od 90. rokov na jeho aktivitách nevidela nič podozrivého.

Sociálny detox, čarodej lží a nezdravé žiarovky

Zdroj: SITA / AP

Klienti, ktorí z „pyramídy“ nestihli včas vystúpiť, prišli odhadom až o 65 miliárd dolárov. Niekoľko ich kvôli B. Madoffovi spáchalo samovraždu. Dobrovoľne zo sveta odišiel aj jeden z jeho synov – spolu s bratom upozornil na otcove podvodné obchody.

Vo väzení B. Madoff poskytol viacero rozhovorov, v ktorých svoju rodinu hájil a tiež tvrdil, že veľké inštitúcie o jeho podvodoch museli vedieť. V súčasnosti je tam „celebritou“, niektorí z väzňov ho údajne požiadali o finančné poradenstvo.

Pohľad do zákulisia jeho rozsiahlej Ponziho schémy ponúka film The Wizard of Lies s hercom Robertom De Nirom. Film sleduje, akým spôsobom zatiahol do podvodu verejnosť ako aj sled udalostí, ktoré napáchal svojim obetiam či vlastnej rodine.

Extra kredity za rande

Americká profesorka filozofie Kerry Croninová pred niekoľkými rokmi pridala do učebných osnov nezvyčajnú úlohu, na prvý pohľad jednoduchú, za ktorú mohli študenti získať extra kredity – pozvite niekoho na rande bez toho, aby zahŕňalo pitie alkoholu či fyzický kontakt.

Profesorka chcela týmto návrhom poukázať na viaceré problémy. Študenti na vysokých školách len zriedka uprednostňujú vážne vzťahy. Kvôli nervozite a možnosti odmietnutia majú problém tvárou tvár niekoho pozvať, lebo na to nie sú zvyknutí, chýba im sociálna odvaha. S mobilnými aplikáciami na rande tiež vnímajú potenciálnych partnerov už v podstate ako jednorazovú záležitosť. Podľa K. Croninovej jednoducho mladí ľudia nevedia, ako poctivé rande vôbec vyzerá či ako prebieha.

Takisto poukazuje na to, že drahé vysokoškolské vzdelanie – priemerný absolvent americkej univerzity skončí školu s 37-tisícovým študentským dlhom – spôsobuje to, že hlavný záujem študentov sa sústredí skôr na prácu než na vzťahy. „Dokonca aj rodičia im dohovárajú: Nenechaj sa chytiť do vzťahu, najprv sa musíš sústrediť na kariéru,“ hovorí zo svojich skúseností profesorka.

Viac o jej spôsobe učenia a vzťahovom fenoméne na univerzitách si môžete prečítať na portáli The Washington Post.