Ľudia odkázaní na sociálne služby budú musieť po novom platiť vyššiu spoluúčasť za pobyt v domovoch pre seniorov či zariadeniach sociálnych služieb. Ministerstvo práce navrhlo zmenu zákona, podľa ktorej by minimálna úhrada za sociálne služby dlhodobej starostlivosti predstavovala najmenej polovicu oprávnených nákladov. Vláda dnes novelu schválila s pripomienkami.

Minister práce Jozef Mihál (SaS) tvrdil, že sa snaží pomôcť samosprávam. Tie sa podľa jeho slov "boja" zvyšovať spoluúčasť, ktorú si sami nastavujú v rámci všeobecne záväzných nariadení. "Boja sa, pretože starosta by potom nebol v budúcom období zvolený," dodal.

Minister tvrdil, že klient bude platiť iba tak vysoký príspevok, ako mu dovoľuje jeho finančná situácia. Súčasný zákon totiž stanovuje, že klientovi má napríklad po zaplatení ročného pobytu v zariadení poskytujúcom sociálne služby zostať mesačne najmenej pätina životného minima. Ak však klientovi jeho prostriedky nestačia na zaplatenie celej sumy, povinnosť prechádza na jeho deti, prípadne rodičov. Okrem toho sa má sprísniť posudzovanie majetku, z ktorého by si klient mohol platiť. Patriť by tam mali napríklad aj príjmy z predaja nehnuteľností za posledných päť rokov.

Pre obce bude dôležité, že štát by im mal po novom financovať zariadenia, ktoré vznikli po reforme verejnej správy v roku 2002, rovnako ako staršie ústavy. Podľa ministerstva sa to týka 110 zariadení, ktorým vraj hrozí kolaps. Preto vláda žiada, aby sa parlament zmenami zaoberal v zrýchlenom konaní, rozhodnúť by teda mal ešte na decembrovej schôdzi.

V súčasnosti sa musia o zariadenia založené po júli 2002 finančne starať samosprávy, hoci v čase krízy dostali mimoriadne príspevky zo štátnej kasy. Obce a mestá majú získavať po novom na zariadenia rovnako podľa tabuľky a týkať sa to má aj prípadov, keď samosprávy financujú sociálne služby v neverejných domovoch. Štát to na budúci rok vyjde na takmer 42 miliónov eur.

Návrh na zmenu zákona počíta aj s možnosťou zakročiť proti neoprávneným poskytovateľom sociálnych služieb, ktorým bude možné vymerať pokutu do 35-tisíc eur. Ich činnosť by navyše mohlo ministerstvo práce zastaviť. Médiá v minulosti poukazovali na prípady nelegálnych starobincov, kde údajne starí ľudia žili v nedôstojných podmienkach.

Ministerstvo navrhlo zmeniť aj pravidlá pre zariadenia pre seniorov. Poskytovanie služieb v domovoch sa má týkať len starších ľudí s takzvaným stupňom odkázanosti najmenej štyri. Stupňov je dovedna šesť, pričom stupeň jedna je najvyšší. Vypočítavajú sa podľa bodov, ktorými sa vyčísľuje, do akej miery sa starý človek dokáže napríklad samostatne najesť, urobiť hygienické úkony, obliekať sa, pohybovať či žiť v spoločnosti.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko