Miera nezamestnanosti v Británii v apríli mierne vzrástla, prvýkrát za takmer rok. A to aj napriek pokračujúcemu rastu celkovej úrovne zamestnanosti. Prispel k tomu menší ako očakávaný pokles nových žiadostí o podporu. Rast miezd sa zároveň spomalil, pričom prudko stúpajúca inflácia spôsobuje, že ich hodnota klesla najrýchlejším tempom za vyše desať rokov. Ukázali to utorok oficiálne údaje štatistického úradu ONS. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Očakávania ekonómov sa nenaplnili
Podľa týchto údajov sa miera nezamestnanosti v Británii za tri mesiace do konca apríla zvýšila na 3,8 percenta z 3,7 percenta v predchádzajúcom trojmesačnom období do konca marca. To bol prvý nárast nezamestnanosti od mája minulého roka.
Ekonómovia pritom očakávali, že miera nezamestnanosti v sledovanom období klesne na 3,6 percenta.
ONS tiež uviedol, že počet nových žiadateľov o podporu v období február - apríl klesol o 19 700, zatiaľ čo analytici odhadovali, že sa zníži o 49 400.
Miera zamestnanosti sa v rovnakom čase zvýšila o 0,2 percentuálneho bodu na 75,6 percenta, ale stále je pod úrovňou spred pandémie ochorenia COVID-19.
Stúpol však počet pracovných miest
Na trhu práce pribudlo za tri mesiace do konca apríla 177-tisíc nových pracovných miest. To bol najväčší trojmesačný nárast od septembra 2021.
Štatistiky ukázali, že priemerná hrubá mzda vrátane odmien stúpla za tri mesiace do apríla v porovnaní s vlaňajškom o 6,8 percenta, čo bol menší nárast ako o 7,6 percenta, s ktorými počítali ekonómovia.
Priemerná hrubá mzda bez odmien sa zvýšila medziročne o 4,2 percenta, oproti očakávanému nárastu o 4 percenta.