Najčastejšou krajinou, kam Slováci odchádzajú už za štúdiom na vysokú školu a následne tam zostávajú pracovať a žiť, je Česká republika. Do ČR odchádzajú spomedzi Slovákov pracovať najmä tí vysokokvalifikovaní. Informovala o tom spoločnosť Trexima Bratislava.

Najviac Slovákov je v Čechách zamestnaných v sekcii priemyselná výroba, zo všetkých zamestnaných Slovákov v Českej republike ich bolo vlani 28 percent, vyčíslila firma. Nasledujú veľkoobchod a maloobchod, oprava motorových vozidiel a motocyklov (13 percent), informácie a komunikácia (9 percent), zdravotníctvo a sociálna pomoc (9 percent), stavebníctvo (8 percent), administratívne a podporné služby (8 percent), odborné, vedecké a technické činnosti (7 percent) a doprava a skladovanie (6 percent).

Štruktúra pracovných pozícií

Štruktúra pracovných pozícií, ktoré obsadzujú Slováci v ČR, sa rokmi zmenila. V Čechách spomedzi Slovákov totiž nachádzajú uplatnenie hlavne tí vysokokvalifikovaní a zamestnávajú sa na odborných pozíciách s vysokou pridanou hodnotou. Zatiaľ čo v roku 2012 pracovali Slováci v Českej republike najčastejšie ako kvalifikovaní pracovníci a remeselníci (21 percent z celkového počtu zamestnaných Slovákov v ČR) alebo na pozícii operátor a montér strojov a zariadení (21 percent), vlani už boli na čele rebríčka triedy špecialisti (25 percent) a technici a odborní pracovníci (19 percent), uviedla spoločnosť.

Doplnila, že najväčší nárast medzi rokmi 2012 a 2021 bol zaznamenaný na pozícii špecialista, kde pribudlo 9 118 zamestnancov zo SR (99 percent). Druhá najväčšia zmena nastala v triede technici a odborní pracovníci, v ktorej našlo uplatnenie ďalších 6575 Slovákov (nárast o 86 percent). Vlani pracovalo až o 56 percent viac Slovákov ako zákonodarcovia a riadiaci pracovníci než v roku 2012. Záporná percentuálna zmena nastala iba medzi kvalifikovanými pracovníkmi a remeselníkmi (pokles o 24 percent) a pomocnými a nekvalifikovanými pracovníkmi (pokles o 22 percent slovenských zamestnancov).

Slováci odchádzajú za lepšou prácou a životom

Slováci si v Čechách podľa štatistík zarobia viac ako na Slovensku. Najväčší rozdiel medzi mzdami v ČR a SR v podnikateľskej sfére je v triede zákonodarcovia a riadiaci pracovníci. V priemere zarobí Slovák na tejto pozícii v Česku 127 percent hodinového zárobku, ktorý by zarobil na Slovensku. Špecialisti si v Českej republike v priemere zarobia o 117 percent z hodinového zárobku viac než v SR.

Mzda však nie je jediným motivačným faktorom pre presun Slovákov do ČR. Popri lepšom zárobku ich rozhodnutie podľa firmy ovplyvňujú aj pracovné podmienky, kvalita života, rozdiel v kultúrnej a vzdelanostnej úrovni a úrovni zdravotníctva, politická situácia a do rozhodovania vstupujú aj osobné a rodinné dôvody.

Ďalšie dôležité správy

Nálada v českej ekonomike sa zhoršila tretí mesiac po sebe
Neprehliadnite

Nálada v českej ekonomike sa zhoršila tretí mesiac po sebe