Povesť Paríža ako mesta svetiel nemusí prežiť vládnu politiku socialistickej vlády prezidenta Françoisa Hollandea. Ministerka pre energetiku a životné prostredie Delphine Bathoová minulý týždeň predložila návrh zákona, ktorý by zakazoval súkromným podnikom a verejným budovám mať medzi jednou a siedmou hodinou ráno zapnuté vonkajšie osvetlenie, píše agentúra Bloomberg. Zákon sa má podľa ministerky ušetriť peniaze aj energiu a ukázať „triezvosť“.

Nový návrh sa stretol s vlnou odporu zo strany obchodníkov, ktorí tvrdia, že ohrozí imidž Francúzska ako turistickej destinácie. „Paráda! Ďalšia dobrá správa pre občanov a turistov: mesto sa ponorí do tmy!“ citovala agentúra Bloomberg viceprezidentku Francúzskej obchodnej komory Sofy Mulleovú.

„Určite by sme vedeli nájsť riešenie priateľské k životnému prostrediu bez veľkého dopadu na našu spoločnosť a ekonomiku,“ dodala S. Mulleová. Podľa pôvodného návrhu zákona sa malo osvetlenie vypnúť už hodinu po zatvorení obchodu. Parížske bulváre sú povestné jasným osvetlením. Metropola Francúzska sa aj vďaka skorému zavedeniu verejného osvetlenia v polovici 19. storočia často označuje ako mesto svetiel.

Vo Francúzsku od júla platí zákon ktorý zakazuje podnikom medzi jednou a šiestou hodinu ráno spúšťať neónové pútače. Obchodníci tvrdia, že celonočné osvetlenie dotvára prívetivý imidž ich obchodov. Obávajú sa preto, že opatrenie odradí turistov cestujúcich za nákupmi, ktorí by mohli uprednostniť radšej vysvietený Londýn či Berlín.

V Paríži v minulom roku strávilo noc najmenej 8,5 milióna zahraničných turistov, ktorí v priemere utratili za deň 146 eur. Francúzsko je celkovo najnavštevovanejšou krajinou na svete. V minulom roku do krajiny zavítalo viac ako 81 miliónov ľudí. Turizmus podľa Blooombergu vytvára približne 6,5 percenta celkového HDP krajina a priamo zamestnáva 900-tisíc ľudí.

Socialisti idú zatemniť mesto svetiel

Zdroj: Wikimedia / Benh Lieu Song

Ministerstvo tvrdí, že nový zákon veľkú zmenu neprinesie. Kostoly, historické budovy a pamiatky vypínajú svetlá o jednej hodine ráno už teraz. Paríž sa tak snaží dodržať verejný sľub a obmedziť spotrebu energie na osvetlenie o tridsať percent oproti úrovni z roku 2004.

„Potrebujeme zlomiť cyklus toho, že vyrábame viac, lebo viac spotrebúvame,“ povedala D. Bathoová v televíznom interview 29. novembra. Nočné osvetlenie podľa francúzskej Asociácie na ochranu oblohy a nočného prostredia spotrebuje 1 300 megawattov energie, čo približne zodpovedá výkonu jednej atómovej elektrárne.

Vo Francúzsku od konca novembra podľa agentúry Reuters prebieha verejná diskusia o budúcnosti energetiky. Krajina je v súčasnosti závislá od jadrovej energie. Prezident F. Hollande sa v rámci diskusie snaží nájsť cestu ako splniť svoj predvolebný sľub a znížiť váhu jadra v energetickom mixe krajiny na 50 percent. Nie je však jasné, ako to chce dosiahnuť bez výrazného zvýšenie cien energií.

Ilustračné foto - SITA / AP, Wikimedia / Benh Lieu Song