Snemovňa už na konci apríla schválila vládnu novelu, ktorá uzatvára fondy druhého dôchodkového piliera pre nových klientov. Cieľom je zamedziť špekulatívnym snahám prihlásiť sa na poslednú chvíľu do systému a získať prípadné výhody od štátu.
„Vláda dnes urobila definitívnu bodku za druhým pilierom dôchodkového systému, nepodareným experimentom pravicových vlád, o ktorý bol mizivý záujem a ktorý sa ukázal pre dôchodkový systém ako slepá ulička,“ uviedol v SMS zaslanej agentúre ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Druhý dôchodkový pilier presadila vláda Petra Nečasa (ODS). Od roku 2013 mohli ľudia presmerovať tri percentá odvodov z verejného dôchodkového systému do vlastného sporenia v penzijných spoločnostiach, čiastku vo výške dvoch percent odvodov museli pridať zo svojho. Takúto možnosť využilo okolo 83-tisíc ľudí.
ČSSD ešte ako opozičná strana avizovala, že po svojom nástupe do vlády druhý pilier zruší. Terajší kabinet sociálnych demokratov, ANO a ľudovcov sa k tomu zaviazal v koaličnej zmluve.
Dôchodkové fondy by mali byť podľa schváleného návrhu ministerstva financií zrušené k 1. júlu 2016 a týmto dňom vstúpiť do likvidácie. Tá by mala byť ukončená presunom prostriedkov a zánikom fondov najneskôr začiatkom januára 2017.
Peniaze si budú môcť ľudia nechať previesť na účet, poslať poštovou poukážkou alebo previesť ako príspevok na dôchodkové pripoistenie so štátnym príspevkom alebo doplnkové dôchodkové sporenie (tzv. III. Pilier).
„Ak účastník nezareaguje na výzvu penzijnej spoločnosti k voľbe spôsobu vysporiadania prostriedkov, penzijná spoločnosť prevedie tieto prostriedky na určený účet správcu poistného a následne na osobný daňový účet účastníka,“ uvádza predkladacia správa k návrhu.