Koncept finančnej nezávislosti FIRE pozná čoraz viac ľudí. Pre tých, ktorí však pojem počujú prvýkrát – ide zjednodušene o budovanie si investičného majetku v takom objeme, aby z neho mohol človek neskôr poberať pasívny príjem, ktorý pokryje výdavky na život.
Experti varujú pred žitím z úspor
Ekonomický portál E15 vysvetľuje, že ide isté obdobie, kedy človek všetku energiu venuje iba zarábaniu peňazí a financie utráca výhradne na uspokojenie životne nevyhnutných potrieb.
Následne svoje peniaze vhodne uloží a zvyšok života by mal dožiť z usporených peňazí.
„Autori poučiek, ktorými sa riadia prívrženci myšlienok FIRE, však niektoré svoje kľúčové triky kvôli stagflácii prehodnocujú. Experti varujú, že život z úspor a výnosov z investícií bude výrazne nedosiahnuteľnejší,“ píše E15.
Zostávajú pomerne optimistickí
Finančný poradca Bill Bengen sa pre Wall Street Journal vyjadril, že za normálnych okolností by investoval asi 55 percent svojich úspor do akcií a 45 percent do dlhopisov.
Obavy z aktuálnej situácie spôsobili, že v dnešnom stave už hovorí o 20 percentách do akcií a 10 percentách do dlhopisov. Zvyšok, teda 70 percent majetku, je podľa neho lepšie držať v hotovosti.
„Nie je pre mňa príjemné držať toľko peňazí v hotovosti. Ale keďže Federálny rezervný systém oznámil svoj zámer agresívne zvýšiť úrokové sadzby, nie je vhodný čas na investovanie do finančných aktív,“ objasnil Bengen.
Portál E15 sa o téme bavil aj s mileniálmi z Česka. Tí podľa ekonomického webu zatiaľ, napriek vyššej miere inflácie ako v USA, zostávajú pomerne optimistickí.
Údajne veria, že „myšlienka finančnej nezávislosti je naďalej uskutočniteľná aj v tuzemských ekonomických podmienkach“.